Hlavní obsah
Bývalý senátor Alexandr Novák Foto: Michaela Říhová, Právo

Exsenátor Novák by měl být vydán do ČR, německé občanství není překážkou

Někdejší senátor za ODS a bývalý chomutovský primátor Alexandr Novák, jehož zadržela německá policie, má německé občanství, to by však podle ministerstva spravedlnosti nemělo bránit jeho vydání do ČR na základě eurozatykače. Novák je obviněn kvůli případu dotačních podvodů Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.

Bývalý senátor Alexandr Novák Foto: Michaela Říhová, Právo
Exsenátor Novák by měl být vydán do ČR, německé občanství není překážkou

„Můžeme potvrdit, že Alexandr Novák byl dne 24. prosince 2016 zadržen ve Spolkové republice Německo. V současné době probíhá řízení o jeho předání na základě evropského zatýkacího rozkazu vydaného dne 22. prosince 2016 Okresním soudem v Ústí nad Labem," konstatovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

„Orgány činné v trestním řízení s ním nakládají jako s německým občanem, ministerstvo spravedlnosti to nezpochybňuje," dodala bez dalších podrobností.

O Novákově vydání do Česka by měl podle česko-německého policejního centra v bavorském Schwandorfu rozhodnout soud ve Frankfurtu nad Mohanem. Novák byl ve Frankfurtu zadržen na základě eurozatykače, podle informací Českého rozhlasu se tak stalo po jeho příletu z Los Angeles. Novák se již dříve vzdal českého občanství. [celá zpráva]

Dozorující žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Tomáš Minx v pondělní tiskové zprávě uvedl pouze to, že v Německu je na základě eurozatykače vydaného českými justičními orgány „vedeno řízení proti jedné osobě”. V úterý uvedl, že další informace poskytnout nemůže, a to s ohledem na potřebu chránit účel trestního řízení.

Eurozatykač
Eurozatykač zaručuje zjednodušený postup při předávání obviněných či odsouzených lidí mezi členskými státy EU. Rozkaz vydaný justičními orgány jedné země EU platí na celém území Unie. Země, která daného člověka zadrží, ho musí vrátit do země, která eurozatykač vydala, a to zpravidla do 60 dnů od zadržení. Procedura se může urychlit, jestliže zadržený člověk se svým předáním souhlasí. Státy EU obecně nemohou odmítnout předání svých vlastních státních příslušníků.

Novák byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí víc než čtyřicetimiliónového úplatku. Soud ho v roce 2015 pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

V případu figuruje řada politiků

Kauza Regionálního operačního programu Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky sociální demokracie - nynějšího předsedu ČSSD v Karlovarském kraji a starostu Chebu Petra Navrátila či bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou.

Za ODS jsou vedle Nováka mezi obviněnými podnikatel Daniel Ježek, jenž jako jediný skončil ve vazbě, či bývalý primátor Mostu Vladimír Bártl (ODS), který je nyní ředitelem odboru ministerstva průmyslu a obchodu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků