Hlavní obsah

Energetická komise: ČR bude potřebovat další jaderné reaktory

Zpráva takzvané "Pačesovy komise", která pro vládu zpracovávala výhled energetické politiky České republiky, doporučila jako jeden z hlavních prvků úsporu energií. Téměř třísetstránkový dokument obdržela vláda na svém středečním zasedání a zveřejnila jej k připomínkovému řízení. Odborníci také konstatovali, že Česko bude po roce 2040 potřebovat další jaderné reaktory.

Energetická komise: ČR bude potřebovat další jaderné reaktory

Podle komise, v jejímž čele stojí předseda Akademie věd ČR Václav Pačes, bude v blízské budoucnosti hlavním problémem české energetiky náhrada významného podílu domácího uhlí "bezpečnostně přijatelným a ekonomicky únosným palivovým mixem".

Podle dokumentu by vláda měla vedle úspor podporovat konkurenci na poli energetiky. V materiálu se též píše, že "jaderná energetika představuje jednu z variant výroby elektrické energie a je důležitou součástí zmíněného energetického mixu."

Ve zprávě se dále uvádí, že prodloužením životnosti stávajících jaderných elektráren na 60, popřípadě více let, lze dále významně snížit výrobní náklady na výrobu elektřiny v ČR. Komise též navrhuje, zahájit po roce 2040 stavbu nových jaderných reaktorů.

V materiálu se vládě zároveň doporučuje, aby obnovitelné zdroje energií byly považovány za rovnocenné tradičním.

Za jednu z priorit označila komise také dobudování dopravní infrastruktury, zpoplatnění jejího využívání a podporu hromadné a železniční dopravy. Nabádá též vládu k maximálnímu využití tuzemských zdrojů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků