Hlavní obsah
Na místě výbuchu pokračovala v minulých dnech demolice poškozeného domu Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Dům vedle zdemolovaného paneláku ve Frenštátu není stabilní, lidé zpátky nemohou

Dům ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku, který sousedí s objektem zničeným výbuchem plynu, není stabilní. Podle statika Josefa Paculy potřebuje další zpevnění ocelovými lany. Obyvatelé se proto budou moci vrátit až za několik týdnů. Při explozi v půlce února zemřelo šest lidí a 11 bylo zraněno.

Na místě výbuchu pokračovala v minulých dnech demolice poškozeného domu Foto: Jaroslav Ožana, ČTK
Dům vedle zdemolovaného paneláku ve Frenštátu není stabilní, lidé zpátky nemohou

"Dům se o vybuchlý panelák opíral a nyní mu podpěra chybí. Rozpíná se. Musíme ho zajistit. Lana se umístí v úrovni každého ze čtyř stropů. Některá půjdou venkem, některá byty," uvedl Pacula. Práce odhaduje na další čtyři týdny. Teprve pak se budou moci obyvatelé opuštěných bytů vrátit domů.

Podle Paculy chybí v konstrukci panelového domu ocelová výztuž, která je obvyklá u novějších staveb. Domnívá se, že podobné problémy by mohly mít i další domy na tuzemských sídlištích.

Pracovníci demoliční firmy už odstranili tři nadzemní patra zničeného objektu, zbytky jeho suterénu odstraní, až bezpečně zajistí vnější zeď stojícího domu. Na tom dělníci pracovali v úterý.

Podle policie je nejpravděpodobnější verzí, že dům úmyslně vyhodil do vzduchu v noci na neděli 17. února sedmapadesátiletý Antonín Blažek. Se sousedy měl mnoho sporů a o byt kvůli dluhům přišel. Vystěhovat se měl právě v osudnou neděli. Výbuch zabil tři děti, dvě dospělé ženy a také Antonína Blažka. Jedenáct lidí utrpělo zranění. Dva jsou stále ve vážném stavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků