Hlavní obsah
Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas na celostátní konferenci k šestému výročí vzniku DS. Foto: Lukáš Táborský, Právo

Dělnická strana: pokud nás zruší, do dvou týdnů založíme novou stranu

Pokud by Nejvyšší správní soud vyhověl návrhu vlády na rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany (DS), její faktický zánik by to neznamenalo. Předseda strany Tomáš Vandas v sobotu novinářům oznámil, že do dvou týdnů by vznikla strana nová. Důvody k rozpuštění pokládá za směšné.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas na celostátní konferenci k šestému výročí vzniku DS. Foto: Lukáš Táborský, Právo
Dělnická strana: pokud nás zruší, do dvou týdnů založíme novou stranu

"Pokud bude Dělnická strana rozpuštěna, do 14 dnů jsme schopni představit novou politickou stranu a pokračujeme," prohlásil Vandas. Uvedl to po celostátní konferenci k šestému výročí vzniku Dělnické strany, která se konala v Praze.

Podnět pro rozpuštění strany dalo ministerstvo vnitra

Vláda mu vyhověla s tím, že DS porušuje zákony a je blízká ultranacionalistickým uskupením, zejména hnutí Národní odpor. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) již dříve stranu označil za extremistickou.

Vandas poté návrh označil za "absolutně nesmyslné rozhodnutí", které nemá žádné právní opodstatnění. DS je podle něho demokratickou stranou, která má demokratický program a postupuje v souladu se zákonem.

DS se nicméně podle návrhu vlády začala loni radikalizovat, v říjnu vyhlásila nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému, jeho "odstranění" a zrušení všech stávajících parlamentních stran a vybízela k revolučnímu zvratu. Vláda v tom vidí útok ohrožování demokratických základů státu.

:. Konferenci Dělnické strany předsedali (zleva) Jiří Nestler,Tomáš Vandas a Jiří Štěpánekfoto: Právo/Lukáš Táborský

Jako příklady porušení shromažďovacího zákona vláda uvedla setkání krajní pravice a neonacistů loni v srpnu v Hradci Králové nebo říjnový protest DS a Národního odporu "proti černému teroru" v Litvínově.

Pochody na místní sídliště Janov, které obývají především Romové, vyústily ve střety účastníků demonstrace s policií. Jako důkazy vláda předložila mimo jiné pozvánky na tyto akce a policejní záznamy vystoupení řečníků, kteří potvrzovali přítomnost Dělnické strany. 

"Ty důkazy jsou až směšné. Skutečně mně zaráží, že je vůbec premiér České vlády schopen se pod takovouto snůšku nesmyslů podepsat," uvedl Vandas. Uvedl ale také, že návrh připravili úředníci, kteří možná za pár let budou na popud Dělnické strany připravovat podobné návrhy na zrušení ODS či ČSSD.

Dělnická strana se vrátí na Janov

Dělnická strana se podle Vandase hodlá vrátit i na litvínovské sídliště Janov. Na 24. ledna chystá podle jeho slov monitorovací mise a nechápe "humbuk", které se kolem toho dělá.

Vláda v pondělí rozhodla o rozšíření projektu Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách právě o sídliště Janov. Podle analýzy, kterou zpracovala agentura, byli do Janova sestěhováni sociálně slabí obyvatelé z různých koutů Česka, kteří mají často problémy s dluhy. Nelíbí se to starousedlíkům, jejichž byty jsou neprodejné.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků