Hlavní obsah
Nasycenost půdy dle dat projektu Intersucho Foto: Intersucho

Deficit podzemních vod trvá, rozhodující bude konec března

Vydatné sněžení na horách ani dešťové srážky v nižších polohách zatím nedokázaly po loňském suchém létě doplnit stavy podzemních vod. Budeme-li se i letos potýkat s vysychajícími vrty, napoví podle ředitele pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jana Daňhelky konec března, kdy již většina sněhu roztaje a začne vegetační období. Pozitivní prozatím je, že půda není zmrzlá a voda se může dobře vsakovat.

Nasycenost půdy dle dat projektu Intersucho Foto: Intersucho
Deficit podzemních vod trvá, rozhodující bude konec března

Sníh na většině území ukončil zemědělské a půdní sucho. Kromě střední a jižní Moravy a dolního Poohří a Povltaví jsou svrchní vrstvy půdy nasycené vodou.

„Ani na povrchových vodách až na výjimky již o suchu nemluvíme. Naopak v případě podzemních vod zatím deficit z léta na většině území nahrazen nebyl,” uvedl Daňhelka. Potvrzuje to i týdenní zpráva o hydrometeorologické situaci z ČHMÚ. Na úrovni silného až mimořádného sucha se stále pohybuje 62 procent podzemních vod mělkých vrtů.

Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z projektu InterSucho by se Čechy z loňského sucha mohly vzpamatovat, na Moravě je situace horší a ani podle prognóz se nemá příliš zlepšit. [celá zpráva]

Jasněji bude v březnu

Daňhelka připomněl, že sucho v Česku je cyklickým fenoménem, kdy jsou v zimě zásoby vody doplňovány a během vegetační sezony jsou většinou spotřebovány.

Rozhodující pro podzemní vody bude stav na konci března, po tání a před začátkem vegetačního období.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

„Záležet bude až na stavu na konci března, jaká bude letošní výchozí pozice v různých oblastech ČR,” doplnil.

Loňská zima skončila brzy

Sněžení může podle mluvčího Agrární komory ČR Jiřího Felčárka zlepšit vodu v půdním profilu. „Díky tomu, že nejsou žádné velké mrazy, se voda dokáže vsáknout do půdy, případně akumulovat v tocích, rybnících i nádržích,” řekl Felčárek. Pokud sníh leží na zamrzlém povrchu, voda odtéká a vsakování je omezeno.

„Důležitým faktorem je množství vody obsažené v objemové jednotce sněhu,” uvedl Radek Novotný z útvaru ekologie lesa Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Například prachový sníh obsahuje vody méně než sníh, který padá při teplotách kolem nuly stupňů Celsia nebo nad nulou.

Stav podzemních vod je letos nižší než na začátku loňského roku. Daňhelka ale upozornil na to, že v roce 2018 skončila zima brzy, v nížinách už v únoru, a zásoby podzemních vod začaly klesat dříve, než je obvyklé.

Mohou přijít povodně

Podle systému HAMR, který měří sucho v Česku, budou v dalších týdnech srážky na horách sněhové, v nížinách dešťové a mohou být příznivé pro doplnění vody v krajině. Vlhkost půdy se v průběhu týdne bude zvyšovat, zejména v její povrchové vrstvě. V následujícím období je možné očekávat mírný vzestup stavu podzemních vod.

Současný stav může vyústit v povodně z tání a dílčích oblev, podle Daňhelky je to v českých podmínkách běžné a každoročně se vyskytující. „V tomto ohledu jsou ohroženější hlavně střední nadmořské výšky, kde je momentálně vyšší nasycení. Na horách, kde se již hromadí větší sněhová pokrývka, pak sníh dokáže vodu z případného deště do značné míry zadržet a tání pozdržet,” dodal Daňhelka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků