Hlavní obsah
Wesley Clark při projevu na sjezdu ČSSD. Foto: Lukáš Táborský, Právo

Clark na sjezdu ČSSD poděkoval Čechům za protiraketovou obranu

Generál Wesley Clark, který byl hostem sjezdu ČSSD, v projevu před delegáty poděkoval Česku a Polsku za přijetí iniciativy USA k protiraketové obraně. Poděkoval za solidaritu se Spojenými státy. Clark také řekl, že nový americký prezident Barack Obama se pokusí v USA ukončit zuřivou válku slov mezi pravicí a levicí.

Wesley Clark při projevu na sjezdu ČSSD. Foto: Lukáš Táborský, Právo
Clark na sjezdu ČSSD poděkoval Čechům za protiraketovou obranu

„Jsem velmi rád, že čeští lidé, lidé ve střední Evropě, přijali iniciativu USA k protiraketové obraně,“ řekl Clark na sjezdu ČSSD, která protiraketovu obranu USA odmítá. Spojené státy chtějí vybudovat radar v Česku a antikrakety umístit v Polsku. Clark poděkoval za solidaritu s jeho zemí.

„Barack Obama se pokusí vést. Chce ukončit zuřivou válku slov mezi pravicí a levicí v Americe,“ prohlásil generál v jednacím sále, ve kterém celé dopoledne zaznívala ostrá slova na adresu české pravicové vlády a ODS.

Clark vystoupil se svým poděkováním Čechům za podporu obranného systému na sjezdu strany, která dlouhodobě proti umístění amerického radaru na Českém území protestuje. Sociální demokracie prosazuje uspořádání referenda k této otázce.

Clark uvedl, že je velmi rád, že Obamovi mohl pomoci. V Americe nastává velmi nadějná doba,“ řekl. Hovořil také o boji USA proti ekonomické krizi. Narozdíl od představitelů ČSSD a eurokomisaře Vladimíra Špidly odmítl v případě krize řešit, jestli jde o „zápal plic nebo chřipku“. Jde podle něj o formu nemoci, kterou jsme ještě neznali.

.: Wesley Clark v kuloárech.foto: Právo/Lukáš Táborský

Clark na úvod projevu prohlásil, že nepřijel mluvit jako demokrat nebo republikán, ale jako přítel z USA.

Foldyna pozvání Clarka kritizoval

Generálovu účast na sjezdu ještě před projevem kritizoval Jaroslav Foldyna. Vadí mu, že mezi delegáty zavítal generál, který řídil bombardování Jugoslávie v roce 1999.
 
"Myslím si, že za agresi na Jugoslávii by se měl spíše zodpovídat v Haagu, než na sjezdu ČSSD," řekl Novinkám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků