Hlavní obsah

Čínská ambasáda Havlovi neotevřela, petici jim hodil do schránky

Bývalý prezident Václav Havel, biskup Václav Malý a herec Pavel Landovský se ve středu dopoledne vydali na čínské velvyslanectví v Praze. Chtěli tam peticí vyjádřit protest proti uvěznění čínského disidenta a obhájce lidských práv Liou Sia-paa.

Čínská ambasáda Havlovi neotevřela, petici jim hodil do schránky

Velvyslanectví třem bývalým českým disidentům ale ani neotevřelo dveře a nikdo s nimi ani nekomunikoval. Proto petici vhodili do schránky před budovou velvyslanectví.

Podporu čínskému disidentovi vyjádřilo v těchto dnech více než 50 signatářů a příznivců Charty 77. Připojili se tak k otevřenému dopisu, který na konci loňského roku poslal čínské vládě Český helsinský výbor.

Českého exprezidenta příliš nepřekvapilo, že delegaci s peticí nikdo nepřijal. "Byli jsme neohlášená návštěva," připustil Havel s tím, že alespoň vrátný však mohl být přítomen.

Exprezident Václav Havel se se svým protestem na čínském velvyslanectví nedozvonil.

Foto: Milan Malíček, Právo

Havel připomněl, že předání petice se uskutečnilo přesně 33 let poté, co čeští disidenti představili Chartu 77: "Jsme tu proto, že žádáme čínského prezidenta a skrze něj čínskou vládu, aby neopakovali to, co se dělo před 33 lety u nás - aby nepronásledovali bojovníky za lidská práva."

Disident dostal 11 let

Liou Sia-pao byl v prosinci odsouzen k jedenáctiletému vězení za údajné podvracení státu. Verdikt čínského soudu už odsoudila EU, hluboké znepokojení vyjádřila i Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků