Hlavní obsah
Hory v Ladakhu jsou úchvatné. Foto: Jan Papež, Ck Marco Polo

Čeští stavaři jedou do Indie pomoci s obří sochou Buddhy

Znalosti brněnských stavbařů pomohou lidem z himalájské oblasti Ladákh při stavbě trůnu pro obří sochu Buddhy, největší svého druhu v takzvaném Malém Tibetu. Plánovaná socha ve vesnici Mulbek má měřit 33 metrů, což s sebou nese různé technické a statické otázky. Ředitel tamní buddhistické školy tento týden v Brně jednal s odborníky z Fakulty stavební Vysokého učení technického (VUT), informovala ČTK mluvčí techniky Jitka Vanýsková.

Hory v Ladakhu jsou úchvatné. Foto: Jan Papež, Ck Marco Polo
Čeští stavaři jedou do Indie pomoci s obří sochou Buddhy

„Oříškem není ani tak samotná socha Buddhy, jako spíše její základy, tedy obří trůn, který bude zároveň velkým meditačním sálem. A právě s tímto potřebují naši přátelé v Tibetu pomoci. Stavba má totiž vzniknout v hornatém terénu, což situaci výrazně komplikuje,” uvedl autor architektonického řešení projektu Jan Mayer.

Na odborníky z VUT se Ladačané obrátili díky sedmileté spolupráci s organizací Brontosauři v Himálajích. Organizace tam už postavila školu, která se má do šesti let proměnit v kampus pro 350 dětí. Při brněnské schůzce technici hlavně vysvětlovali, co všechno je nutné ještě podniknout před stavbou Buddhy.

Hloubkové sondy budou nutné

„U takové akce je nutná dokonalá příprava. V prvé řadě musí Tibeťané určit, jakou životnost má mít, zda sto nebo třeba tisíc let. Vzhledem ke komplikovanému podloží je také nezbytný geologický průzkum s hloubkovými sondami a následnou analýzou vlastnosti hornin,” uvedl Ladislav Klusáček z Ústavu betonových a zděných konstrukcí Fakulty stavební VUT.

Obyvatelé Mulbeku jsou podle zkušeností Brontosaurů velmi šikovní, praktičtí a dokážou výborně pracovat s tradičními materiály. Na druhou stranu, výsledný projekt prý nejspíš bude kompromisem mezi pečlivostí odborníků z brněnské techniky a tibetským přístupem.

Sochu sedícího Buddhy navrhne tamní výtvarník. Socha včetně meditačního sálu se stane novou dominantou obce viditelnou ze všech světových stran. Má být hotová v roce 2020. Naváže na ni stavba meditačního centra s několika budovami. Projekt je rozložený do roku 2040.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků