Hlavní obsah
Zahájení festivalu Foto: Michal Bedeč

Česko-slovenský kontingent odletěl do Kosova

První necelá stovka příslušníků nového kontingentu českých a slovenských vojáků odletěla v pondělí z pražské Ruzyně do Kosova. Vojáci vystřídají prapor, který je na Balkáně od letošního května.

Zahájení festivalu Foto: Michal Bedeč
Česko-slovenský kontingent odletěl do Kosova

S vojáky odlétla i speciální jednotka určená k potlačování demonstrací. Podle velitele skupiny Jaroslava Trojana je těžké odhadnout, co jeho vojáky v Kosovu v následujícím půlroce čeká. "Situace je tam prý teď stabilní, uvidíme, co bude na jaře," řekl. Jednotka zůstane na Balkáně do července, bude podobně jako ty minulé střežit úsek provinční kosovsko-srbské hranice.

Nepokoje, které v jihosrbské provincii vypukly letos na jaře, si vyžádaly desítky mrtvých. Kosovští Albánci se tehdy střetli s příslušníky srbské menšiny ve městě Mitrovica, následovalo vypalování kostelů a mešit po celé provincii.

Nový prapor se bude na Balkán přesouvat v několika etapách, po příjezdu každé nové skupiny se stejný počet končících vojáků vrátí stejným letadlem domů. Výměna zhruba čtyř set českých vojáků bude ukončena 17. prosince.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků