Hlavní obsah
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Češi vyvezli vojenský materiál za 11 miliard, export roste

Česko loni zvýšilo vývoz vojenského materiálu na 11,6 miliardy korun. Proti roku 2013 jde o růst o téměř 3,75 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy o kontrole vývozu vojenského materiálu, kterou vládě předložil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Češi vyvezli vojenský materiál za 11 miliard, export roste

K vývozu vojenského materiálu bylo v roce 2014 uděleno podle ministerstva 1109 licencí v hodnotě 19,8 miliardy korun (717,9 miliónu eur). Realizovány ale loni byly, a to včetně licencí udělených už v minulých letech, obchody za 11,6 miliardy korun (421,9 miliónu eur).

Nejvíce materiálu bylo vyvezeno do Saúdské Arábie, a to za asi 1,9 miliardy korun, do Německa za více než miliardu korun, Alžírska a USA (téměř 900 miliónů korun) a na Slovensko (641 milión korun).

Povolení k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem mělo na konci loňského roku 213 právnických a dvě fyzické osoby. Celkem bylo vydáno 49 nových povolení. "Zamítnuty byly žádosti o rozšíření na teritorium Bělorusko, Zimbabwe, Súdán, Eritrea, Kuba, Jižní Súdán, Írán, Sýrie a Saharská republika," uvedlo MPO.

Vývoz českých zbrojařských firem v posledních letech výrazně stoupá. Zatímco v roce 2005 mělo vyvezené zboží hodnotu 88 miliónů eur, v roce 2010 to bylo již téměř 217 miliónů eur.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků