Hlavní obsah
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza Foto: Ondřej Deml, ČTK

Češi se nahrnuli do obchodů. Gratuluji ministru promořování Blatnému, píše Prouza

Do většiny obchodů v sobotu podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáše Prouzy přišlo o 50 až 70 procent více zákazníků než v běžnou sobotu, napsal na Twitteru. Prodejny nemohly být z rozhodnutí vlády v boji proti pandemii koronaviru letos mimořádně otevřené na Velký pátek. Kvůli dni uzavření navíc obchodníci evidují větší počet nakupujících už od středy.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza Foto: Ondřej Deml, ČTK
Češi se nahrnuli do obchodů. Gratuluji ministru promořování Blatnému, píše Prouza

"Musím pogratulovat ministru promořování Blatnému (ministr zdravotnictví Jan Blatný za ANO). Páteční uzavření obchodů byl skutečně skvělý způsob, jak zbytečně zvýšit koncentraci lidi," napsal v sobotu Prouza na Twitteru.

SOCR vyzval na začátku týdne vládu, aby své prosincové usnesení o uzavření prodejen ve svátek změnila a na Velký pátek udělila výjimku. Kabinet ale opatření nechal v původním znění.

Obchodníci podle zjištění ČTK s větším počtem zákazníků ale počítali, posílili směny u pokladen i u pultového prodeje. Situaci přizpůsobili závozy potravin, aby byly prodejny po celý víkend přes vysoký nápor nakupujících dobře zásobené. Přesto s předstihem upozorňovali, že vzhledem k limitu 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka se může stát, že na některých místech se mohou vytvořit fronty.

Například Globus o aktuální naplněnosti svých hypermarketů informuje na webových stránkách a v mobilní aplikaci. V sobotu odpoledne byla obsazenost většinou kolem 40 až 50 procent. Například v Pardubicích byla naplněnost 60 procent, hypermarket v Praze-Zličíně byl obsazený z 57 procent.

Kvůli pandemii mohou momentálně fungovat jen vybrané prodejny jako potraviny, drogerie, optiky či květinářství. V sobotu i v neděli mají otevřeno v běžné provozní době. Na Velikonoční pondělí zůstanou zavřené, v provozu budou moci být jen lékárny, čerpací stanice nebo obchody na letištích či nádražích.

Anketa
Chystáte se dnes nebo zítra na nákup, nebo jste už byli?
Chystám se
15.6 %
Už jsem byl/la
30.7 %
Ne
53.7 %
Celkem hlasovalo 25753 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků