Hlavní obsah
Václavské náměstí v Praze, ilustrační foto Foto: Václav Lang, Novinky

Čechy nejvíc trápí korupce a nezaměstnanost

Lidé vnímají jako největší problémy České republiky korupci a nezaměstnanost. Za naléhavé je považuje 95 procent Čechů. V závěsu za nimi následují sociální jistoty, hospodářská kriminalita a stav veřejných financí. Plyne to z průzkumu společnosti CVVM.

Václavské náměstí v Praze, ilustrační foto Foto: Václav Lang, Novinky
Čechy nejvíc trápí korupce a nezaměstnanost

Korupci coby závažný problém vnímají lidé v posledních letech stále intenzivněji. Podobný vzestup lze pozorovat také u sociálních jistot a nezaměstnanosti. Pokles ve vnímání naléhavosti řešit problémy lze naopak pozorovat u zdravotnictví a školství.

Minimálně devět z deseti Čechů hodnotí jako naléhavý také problém fungování českého hospodářství, politickou situaci, oblast zdravotnictví a bezpečnost občanů. S životní úrovní není spokojeno 88 procent lidí. Naopak méně než polovina lidí považuje za palčivý problém členství ČR v EU, nabídku zboží a služeb, situaci v armádě a oblast kultury.

Stav většiny oblastí hodnotí lépe lidé mladší 45 let a lidé s dobrou životní úrovní. Negativně se častěji vyjadřují lidé starší 60 let a ti, kteří považují svoji životní úroveň za špatnou.

Sociální jistoty, nezaměstnanost, životní úroveň, zdravotnictví, kulturu, účast občanů na rozhodování, mezilidské vztahy a politickou situaci hodnotí hůře příznivci levice.

Kterými problémy by se měla ČR zabývat? (prvních 10; v procentech)
 velmi naléhavé
docela naléhavé
nezaměstnanost
81
 14
korupce
81
 14
sociální jistoty74
 19
hospodářská kriminalita
72
 22
stav veřejných financí
70
 21
fungování hospodářství
69
 24
politická situace v ČR
61
 29
zdravotnictví
58
 35
životní úroveň
54
 34
bezpečnost občanů 50
 40
 zdroj: CVVM
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků