Hlavní obsah
Pražská skupina aktivních záloh Foto: Petr Hloušek, Právo

Část záložáků armádě v krizi nepomůže

Nebuď jen obyvatelem, staň se občanem. Tímto heslem, jak vystřiženým z amerického filmu Hvězdná pěchota, armáda láká ve svém náborovém videu dobrovolníky do řad aktivních záloh. Ve spotu vystupuje i strážník městské policie Petr a předvádí střelbu z obrněnce Pandur. Pokud by se země dostala do stavu ohrožení nebo do války, armáda by ale měla zřejmě smůlu, protože Petr by musel zůstat na svém místě strážníka.

Pražská skupina aktivních záloh Foto: Petr Hloušek, Právo
Část záložáků armádě v krizi nepomůže

Potíž je v tom, že jemu podobných je v zálohách okolo stovky, což je osm procent všech záložáků. K rezervistům se již přihlásilo okolo 1500 mužů a žen. Mezi nimi je 71 městských a obecních policistů, 11 zdravotnických záchranářů, deset řidičů MHD a čtyři starostové. Ti všichni by v případě krize byli potřeba ve svých civilních povoláních.

Podle bezpečnostního experta Františka Šulce jde o systémový problém, který se neprojeví v míru, ale v době ohrožení. „Strážník nebo záchranář a zároveň příslušník aktivní zálohy totiž sedí na dvou ‚krizových‘ židlích a může se stát, že se bude muset rozhodnout pro jednu z nich,“ řekl.

Některé jednotky záložáků jsou navíc těchto veřejně užitečných profesí plné. „Jednotka, která v míru vypadá hezky doplněná, se najednou v okamžiku krize nebude schopna sejít, což je samozřejmě potenciálně velký problém,“ dodal expert.

Štáb: Rozhodneme, kde jsou potřeba

Armáda ve zdvojenosti problém nevidí. „Zákon počítá s tím, že v případě potřeby lze pro bezpečnost zprostit výkonu mimořádné služby v aktivních zálohách. Ale o tom, kde je ten člověk potřebnější, rozhoduje armáda,“ řekl Právu mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

Podle něj je dobré cvičit i strážníky nebo záchranáře, protože není nikde napsáno, že pokud vypukne válka nebo humanitární krize, budou dále pracovat u policie nebo ve zdravotnictví.

Poslanec ČSSD a člen branného výboru Antonín Seďa soudí, že by nebylo dobré bránit nikomu ve výcviku v zálohách. „I když budou v době války muset plnit jiné úkoly, výcvik v aktivních zálohách jim přináší zkušenosti a schopnosti navíc,“ řekl.

„Ale bylo by dobré, aby v jednotkách, kde jsou takovíto lidé, bylo více záložáků, kteří by výpadek v době krize pokryli,“ dodal.

Armáda by chtěla vybudovat z rezervistů pětitisícovou armádu. Záložáci přibývají, ale pomalu. Za rok jich nastoupilo okolo tří set.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků