Hlavní obsah
Josef Knotek (vlevo) a Ladislav Jelínek (archivní snímek) Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Bývalého soudce Knotka pustila na svobodu chyba justice

Kvůli odlišnostem v písemném vyhotovení rozsudku a verdiktu proneseném v soudní síni rozhodl koncem dubna Nejvyšší soud (NS) o novém projednání případu bývalého litoměřického soudce Josefa Knotka a jeho kolegy Ladislava Jelínka. Ti byli spolu s dalšími lidmi odsouzeni kvůli manipulacím s termíny hlavních líčení.

Josef Knotek (vlevo) a Ladislav Jelínek (archivní snímek) Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Bývalého soudce Knotka pustila na svobodu chyba justice

Chyba podle verdiktu, na jehož odůvodnění upozornil Český rozhlas, spočívala v tom, že ačkoliv jednalo o pět případů, soudce okresního soudu v Jičíně Theodor Petryšín v červenci 2015 zmínil při vynesení rozsudku pouze čtveřici z nich. V písemném vyhotovení však byl připomenut i pátý.

Odvolací soud se s problémem vypořádal tím, že Petryšínovi nařídil „dovyhlásit” verdikt k opomenutému případu.

S takovýmto postupem se neztotožnil NS, který rozsudky zrušil a celý případ vrátil k novému projednání. Knotek, odsouzený na 5,5 roku byl tak po odpykání zhruba pětiny trestu propuštěn na svobodu.

Prvoinstanční soud uložil v roce 2015 Knotkovi 5,5 roku vězení a pokutou 150 tisíc korun. Spoluobžalovaný soudce Jelínek dostal tříletou podmínku a další tři obžalovaní podmínky dvouleté.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků