Hlavní obsah
Dana Kuchtová a Martin Bursík na sjezdu Strany zelených v Teplicích Foto: Miroslav Rada, ČTK

Bursík na závěr sjezdu rozdrtil Kuchtovou odvoláním třetiny Republikové rady

Víkendový sjezd Strany zelených skončil drtivou porážkou křídla kolem bývalé místopředsedkyně Dany Kuchtové. Šéf strany Martin Bursík po svém znovuzvolení a obsazení předsednictva svými lidmi sice neuspěl při pokusu změnit stanovy a podmanit si tak Republikovou radu strany, podařilo se mu ale přimět delegáty, aby odvolali 20 členů rady, kterým měl v únoru vypršet mandát. Získal tak většinu i v širším vedení strany.

Dana Kuchtová a Martin Bursík na sjezdu Strany zelených v Teplicích Foto: Miroslav Rada, ČTK
Bursík na závěr sjezdu rozdrtil Kuchtovou odvoláním třetiny Republikové rady

Mezi odvolanými členy Republikové rady je i její dosavadní místopředa a Bursíkův kritik Matěj Stropnický. Naopak šéfka rady a poslankyně Olga Zubová odvolána nebyla, neboť její mandát v únoru nekončí.

Kuchtová s odvoláním členů rady nesouhlasí a považuje Bursíkův krok za podpásový. Bursík totiž před tím, než byla po mnohahodinové debatě provázené obstrukcemi nakonec aklamací zvolena revizní komise strany, slíbil, že už nebude navrhovat změny stanov a sjezd skončí. Přesto po volbě revizní komise ještě navrhl odvolání třetiny členů širšího vedení strany.

Bursík tak k získání většiny ve stranickém vedení nakonec ani změny stanov nepotřeboval. Z dílčího úspěchu v podobě blokace projednávání komplexní novely stanov, se tak křídlo kolem někdejší první místopředsedkyně strany Kuchtové neradovalo dlouho.

Bursík: Splnili jsme, co jsme očekávali

Bursík po ukončení sjezdu delegátům řekl: "Jsem přesvědčen, že jsme splnili, co jsme očekávali, zvolili jste si předsednictvo se silným mandátem, a my za to děkujeme".

Doplnil, že se počínaje pondělkem rozjedou za voliči, aby je přesvědčili, že stranu konsolidovali. Zelení podle něj udělají vše proto, aby uspěli v blížících se volbách.

Novinářům řekl, že sice neprosadil změnu stanov, ale uspěl "substitucí", tedy odvoláním kritiků.

Kuchtová přemýšlí o založení platformy uvnitř SZ

"Oni skutečně tu hru, kterou s námi sehráli, tak dohráli až do konce. On (Bursík) dosáhl svého a 14 lidí z republikové rady vyrušil. Je to jeho rozhodnutí, já si myslím, že to není demokratické," řekla novinářům Kuchtová

:. Dana Kuchtová na sjezdu Strany zelených v Teplicíchfoto: ČTK/Miroslav Rada

 

Kuchtová před sjezdem uváděla, že jeho výsledkem může být pouze částečné Bursíkovo vítězství.

Po odchodu z předsednictva vidí své místo v regionech a právě v Republikové radě. Zároveň oznámila, že stále cítí ve straně podporu, a proto uvažuje o založení platformy uvnitř SZ.

Zelení nestihli v Teplicích probrat přípravu na krajské a senátní volby. Bursík sliboval, že na sjezdu zahájí horkou předvolební kampaň, ve které strana bude demonstrovat jednotu. Ti, kteří proti svolání sjezdu protestovali, tvrdili, že uspořádání kongresu a praní špinavého prádla na veřejnosti nejmenší vládní stranu krátce před volbami poškodí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků