Hlavní obsah

Boj o prezidenta vrcholí: Sněmovnou koluje seznam "zrádců ČSSD"

Válka nervů. Zhruba tak by se dala charakterizovat atmosféra na politické scéně před blížící se prezidentskou volbou. Zdá se, že při honbě za hlasy pro Václava Klause či Jana Švejnara je povoleno téměř vše. Vedle veřejného přesvědčování, přes zákulisní dohadování až po možný nátlak a blufování.

Boj o prezidenta vrcholí: Sněmovnou koluje seznam "zrádců ČSSD"

V posledních dnech začal v kuloárech kolovat pomyslný seznam zrádců z řad ČSSD, kteří prý přes usnesení vlastní strany dají svůj hlas Klausovi. Obsahuje jména sedmnácti poslanců.

Vedle šéfa Sněmovny Miloslava Vlčka v něm figuruje také místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a dále Miroslav Svoboda, Karel Šplíchal, Stanislav Křeček, Petr Wolf, Jaromír Chalupa, Břetislav Petr, Alfréd Michalík, Petr Rafaj, Rudolf Kufa, Hana Šedivá, František Novosad, Josef Smýkal, Jaroslav Fiala, Jan Babor a Vlasta Bohdalová.

Má jít o politiky, z nichž někteří mají blízko k Miloši Zemanovi, který nominaci Švejnara označil za impotenci a veřejně fandí Klausovi.  Zčásti jde o lidi, kteří zrovna nefandí stranickému šéfovi Jiřímu Paroubkovi a zčásti jsou to poslanci, kteří nemají příliš šancí dostat se v příštích volbách do Sněmovny na stranickou kandidátku a tudíž prý nemají co ztratit.

Popírají zradu

Šéf poslanecké frakce Michal Hašek však tvrdí, že „svému manšaftu“ věří. Také všech sedmnáct poslanců na dotaz Práva uvedlo, že budou volit Švejnara.

„Nevěřím, že ti kolegové by byli připraveni volit Václava Klause,“ řekl Právu Hašek a dodal: „Myslím, že je to jen další kolo psychologické války, která se s blížícím se dnem volby bude bohužel už jen stupňovat.“

Později na tiskové konference uvedl, že seznam je dílem Jánského vršku - tedy centrály ODS. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř nařčení odmítl. ČTK řekl, že o žádném takovém seznamu neví.

Všech sedmnáct poslanců oslovených Právem tvrdí, že o žádném seznamu nic neví a jestli se někde objevuje, pak podle nich jde o pomluvu. Jiní poslanci ČSSD naopak přiznávají, že také slyšeli o seznamu slyšeli, ale údajně neví, kdo na něm figuruje.

Vyřizování účtů na obou stranách
Někteří politici ČSSD nicméně kuloárově připouštějí, že pokud si někdo bude chtít anonymně vyřídit účty s Paroubkem, je k tomu tajná prezidentská volba vhodná příležitost. Není totiž tajemstvím že další debakl v prezidentské volbě může značně oslabit Paroubkovo postavení jak před komunálními volbami, tak před plánovanou přímou volbou šéfa strany.

Také mezi ČSSD se hovoří o jménech rebelů v ODS, kteří si svou rebelií rovněž podepsali ortel nad svou politickou kariérou a případnou podporou Švejnara si mohou vyřídit zase naopak účty s Topolánkem. Také rebelové ODS, jako např. Vlastimil Tlustý či Juraj Raninec popírají, že by volili Švejnara. Tlustý nadto patřil mezi Klausovi spojence a spolupracovníky.

Paroubek vyzval Klause, aby odmítl kupčení
ČSSD lidovce podezírá z toho, že za příslib schválení zákona o církevních restitucích Klausovi pomohou k dalším pěti letům v úřadu prezidenta.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek se kvůli spekulacím kolem církevních restitucí obrátil dopisem na prezidenta. Klaus by podle něj měl "bezodkladně odmítnout jakékoli obchody s funkcí prezidenta". 

Komunisté mají plán na druhou volbu
Komunisté chtějí dosáhnout druhé volby hlavy státu tím, že svými hlasy pomohou protáhnout ekonoma Jana Švejnara do třetího kola, ale v něm nikoho volit nebudou. Vyzvednou si sice hlasovací lístky i pro třetí kolo, ale neodevzdají je, aby je nemohl nikdo obviňovat z toho, že by pomohli zvolit svými hlasy Václava Klause. ČTK to v pondělí řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Podotkl, že stranické vedení ještě nerozhodlo. Očekává ale, že se tak stane na některém z příštích grémií. "Pokud by to mělo být okováno řádným stranickým usnesení, tak je šance 1. února, kdy je řádný výkonný výbor, a 7. února, kdy je mimořádný výkonný výbor," uvedl místopředseda.

Podle Dolejše je to způsob, jak se mohou komunisté vyhnout podezření, že volili Klause, které by určitě někdo vyslovil, a zároveň vyvolat to, co chce předseda KSČM Vojtěch Filip, to znamená další volbu. "Než shánět hlasy pro Švejnara, tak nebudeme volit nikoho, ale transparentně," zdůraznil. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků