Hlavní obsah
 

Bezdomovci mají z autobusu noclehárnu i náhradní domov

Pod pražskou magistrálou vedle ulice U Bulhara stojí dva speciálně vybavené autobusy pro bezdomovce. Přes noc v nich najdou střechu nad hlavou, možnost sledování filmů, čtení knížek, ale také připojení k internetu. Městská část Praha 2 podpořila tento projekt minimálně do konce roku.

 
Bezdomovci mají z autobusu noclehárnu i náhradní domov

Projekt Autobus letos spustila nezisková organizace Seven Roses. Dva autobusy přistavila poblíž centra Naděje pod pražskou magistrálu vedle ulice u Bulhara. Jeden je vybaven dřevěnými palandami, ve druhém jsou sedačky. Celkem mohou oba autobusy pojmout 46 lidí. Bezdomovcům nabízí nejenom nocleh, ale také drobné občerstvení a kulturní servis.

„V jednom z dálkových autobusů se mohou lidé bez domova prospat na sklopených sedačkách. Máme tady televizi, knihovnu, filmy na DVD. K dispozici je také telefon, internet, který slouží klientům k lepšímu vyhledání práce, nebo brigády. Druhý autobus je lůžkový s dřevěnými palandami,“ řekl autor projektu Marcel Levin.

Podmínkou pobytu v autobusech je to, že lidé nejsou pod vlivem alkoholu a drog, musejí přijít čistí a vykoupaní. V autobusech přespávají především starší lidé nebo invalidé, kteří nemají dostatek peněz na nájemné. Zde zaplatí za nocleh a veškerý servis 25 korun.

Klienty jsou důchodci i lidé s hendikepem

„Máme tady i důchodce. Momentálně dvě babičky, které u nás spí každý večer. Jedné důchod nestačí ani na základní potřeby, tak musí žebrat. Měli jsme tu i tři dámy, které byly v pokročilém stádiu těhotenství. Jinak sem chodí i zdravotně postižení, kterým důchod nestačí na to, aby mohli žít důstojným životem,“ dodal Levin.

Autobusy pro bezdomovce mohou stát v Praze U Bulhara nejméně do konce roku. „Projekt by nebyl možný bez celé rady Městské části Praha 2, starostky Jany Černochové a místostarostky Kateřiny Jechové. Samozřejmě budeme žádat o prodloužení, protože je narůstající počet bezdomovců,“ doplnil Levin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků