Hlavní obsah
Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš Foto: Petr Hloušek, Právo

Babiš zadá zakázku za čtvrt miliardy bez soutěže, obává se ohrožení tajných dat

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) zadá zakázku za čtvrt miliardy korun na systém evidence tržeb bez soutěže vybranému dodavateli. Píšou to páteční Hospodářské noviny (HN). Důvodem je podle ministerstva ochrana tajných dat, která by mohla být při běžném tendru ohrožena.

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš Foto: Petr Hloušek, Právo
Babiš zadá zakázku za čtvrt miliardy bez soutěže, obává se ohrožení tajných dat

Elektronická evidence tržeb, která má začít fungovat v roce 2016 a má zlepšit výběr daní, je podle deníku největším technologickým projektem současné vlády. Přesto Generální finanční ředitelství, které je podřízené Babišovi, požádalo Národní bezpečnostní úřad o výjimku ze zákona o veřejných zakázkách, aby bylo možné zakázku zadat přímo. Úřad výjimku udělil.

Podle mluvčího ministerstva Radka Ležatky je nutné systém evidence vytvořit a provozovat „v režimu utajovaných informací“, a to kvůli ochraně citlivých informací daňových subjektů.

Ministerstvo však podle HN nezdůvodnilo, proč proto do požadavků na uchazeče o zakázku třeba nepřidalo povinnost mít bezpečnostní prověrku. Podle seznamu firem s osvědčením od bezpečnostního úřadu mají prověrku alespoň na stupeň „důvěrné“ všichni velcí IT hráči na trhu, píše deník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků