Hlavní obsah
 

Auta nebo káva? Pražští zastupitelé se budou znovu přít o Smetanovo nábřeží

Vedení pražské radnice v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) čeká ve čtvrtek druhé mimořádné jednání zastupitelstva. To svolala opozice ANO a ODS hlavně kvůli kontroverzní uzavírce Smetanova nábřeží, která se stala terčem kritiky nejen politiků ale i veřejnosti.

 
Auta nebo káva? Pražští zastupitelé se budou znovu přít o Smetanovo nábřeží

Nábřeží je částečně uzavřené od 23. května, mezitím ale prošlo řadou úprav. Zmizely betonové zábrany, rozšířil se chodník, změnila se organizace dopravy a pražská koalice kritikům trochu sebrala vítr z plachet. I tak se ale očekává vyostřená debata, protože zastupitelé mají na programu 42 bodů, které nestihli právě kvůli vleklým hádkám projednat na posledním jednání.

„Opozice nejvíce kritizovala dopravní kolaps, který nenastal, a pak i estetickou stránku, se kterou jsem se vypořádali. Tak doufám, že proběhne věcná debata. Mám připravená i data,” řekl Novinkám pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Omezení dopravy má podle náměstka především zklidnit dopravu a částečně i pomoct podnikům, které byly zavřené kvůli koronaviru. Ty si v uzavřeném jízdním pruhu směrem od Národního divadla postavily venkovní restaurační zahrádky.

Podle výtek opozice ale není důvod podporovat pouze vybrané podniky. Navíc podle nich město mělo s provozovateli restaurací na nábřeží dohodu dávno předtím.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Kritika veřejnosti i městské části Praha 1 pak mířila především na nevzhledné betonové zábrany. Celá situace vyvolala velký rozruch a vedení Prahy se stalo terčem posměchu.

ODS: Znechutili jste jízdu Pražanům

„Znechutili jízdu autem tisícům Pražanů a svedli auta do okolních ulic,“ kritizovala tehdy postup radních šéfka opozičního klubu ODS Alexandra Udženija.

„Také si rádi vychutnáte kávu na předzahrádce, když sedíte za kusem nevzhledného betonu a pár centimetrů od vás jezdí tramvaje?“ psal ironicky na svých sociálních sítích starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN), který mimo jiné kritizoval magistrát za to, že uzavírku s městskou částí dostatečně nekonzultoval.

Již tento týden se ale po odstranění žlutých bloků nechal s náměstkem pro dopravu na místě vyfotit a konstatoval, že nepovedený experiment skončil.

Každý nepovedený experiment jednou končí! Dnes se na základě našeho apelu po dohodě s vedením hlavního města povedlo...

Zveřejnil(a) Petr Hejma dne Pondělí 8. června 2020

Praha totiž na kritiku reagovala a v pondělí tak zmizely betonové zátarasy, na místo nich chce magistrát prostor provizorně vydláždit. Chodník se tím prodloužil až ke kolejím a černožluté betonové bloky nahradily květináče se stromky.

Smetanovo nábřeží po úpravách a odstranění zábran

Foto: Novinky

Navíc by se měl od příštího týdne v noci vrátit obousměrný provoz. „Vyšli jsme vstříc místním obyvatelům i volání z radnice městské části Praha 1, kteří si stěžovali na hluk,“ uvedl Scheinherr.

Potřeba podle něj nebylo ani stavební povolení. „Je to děláno pouze na přechodnou dobu pomocí nestavebních úprav. I ty práce, které tam byly jsou udělány během běžných výdajů TSK,” dodal náměstek.

Uzavírka skončí v září

Auta tak budou moct projíždět do nyní uzavřeného úseku v nočních hodinách, konkrétně mezi 22:00 a 6:00. Naopak Divadelní ulice, kudy musí řidiči uzavírku objíždět za dne, bude přes noc uzavřena, aby projíždějící auta nerušila v nočních hodinách místní obyvatele.

Část Smetanova nábřeží má být uzavřena jen do 30. září. Na trvalo s tím zatím Praha nepočítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků