Vichr na Sněžce v Krkonoších v nárazech dosahoval až 130 kilometrů za hodinu, čímž překonal hranici orkánu. V Krušných horách měl v nárazech až 110 kilometrů za hodinu, což je síla vichřice. Na německé straně Krušných hor zaznamenali náraz o síle 125 km/h, tedy sílu orkánu, upozornil Radiožurnál.

Na některých místech Orlických hor napadlo za posledních 24 hodin 40 centimetrů sněhu.

Mobilní operátoři mohou mít v horských oblastech kvůli sněžení, námraze a silnému větru výpadky signálu. Problémy jsou zejména v Krkonoších a Krušných horách. Podle operátorů se jedná o lokální výpadky, kterou mimo jiné souvisejí i s přerušením dodávek elektřiny.

Video

Živě: Sněhové zpravodajství 14.1.2019

Silničáři v Krušných horách museli zavřít silnici první třídy 25 od tzv. abertamské křižovatky nad Jáchymovem směrem na Boží Dar. Silnice je zavátá sněhem.

Policisté hlídkují u zátarasu v Jáchymově, kde silničáři uzavřeli sněhem zavátou silnici směrem na Boží Dar.

Policisté hlídkují u zátarasu v Jáchymově, kde silničáři uzavřeli sněhem zavátou silnici směrem na Boží Dar.

FOTO: Slavomír Kubeš, ČTK

V Krušných horách jsou zavřeny i další silnice, například od abertamské zatáčky směrem na Plešivec. Nedá se projet ani mezi Stříbrnou a Bublavou nebo mezi Božím Darem a Klínovcem.

Dagmar Honsová Novinkám řekla, že vítr na západě Čech má ráno rychlost asi 50 km/hodině, nejsilnější fouká na Vysočině a na jihu Moravy. V Dukovanech, ač jsou v nížině, byla rychlost v nárazech až 94 km/h.

Sněhová kalamita na Božím Daru na Karlovarsku.

Sněhová kalamita na Božím Daru na Karlovarsku.

FOTO: Slavomír Kubeš, ČTK

Kvůli padání stromů pod tíhou sněhu je zavřená také silnice I/11 na Orlickoústecku přes Suchý Vrch. Tvoří se na ní navíc i sněhové jazyky.

U České Kubice na Domažlicku najel ráno mezinárodní rychlík Ex 351 Západní expres do spadlého stromu. Přepravu cestujících v úseku Domažlice – Furth im Wald zajišťovaly autobusy. Provoz byl obnoven v 10 hodin.

Velké množství sněhu napadlo v Jizerských horách.

Velké množství sněhu napadlo v Jizerských horách.

FOTO: Petr Horník, Právo

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) přerušila až do úterý kvůli padajícím stromům provoz na trati mezi Nejdkem a Potůčky na Karlovarsku.

„Přívaly sněhu se podařilo zaměstnancům SŽDC zvládat pomocí frézy, dnes vyjede na trať i sněhový pluh. Největší potíže působí padající stromy. Obnovení provozu bude záviset na povětrnostních podmínkách," uvedla v pondělí mluvčí SŽDC Radka Pistoriusovás tím, že obnovení provozu se zatím předpokládá nejprve na úterní poledne.

V Jablonci kalamitu odvolali

V Jablonci byl v pondělí po čtyřech dnech odvolán kalamitní stav. Řidiči mohou stále parkovat na městských parkovištích zdarma, i nadále přetrvávají problémy s údržbou sídlišť.

V Božím Daru kalamitní stav trvá. Výstraha meteorologů trvá na většině území do pondělního podvečera, na Vysočině a v Pardubickém kraji potrvá ještě během úterý.

Kvůli silnému větru se na západě a severu Čech v noci ocitlo bez proudu 15 tisíc domácností.