Zeman podle Chvojky zaujme jiný postoj, než jaký choval k prvnímu kandidátovi do křesla šéfa české diplomacie, europoslanci Miroslavu Poche. Petříček přitom do července pracoval jako Pocheho asistent.

„Dostal jsem informaci od pana předsedy Hamáčka, že ve středu mluvil s panem prezidentem Zemanem a že mu údajně přislíbil, že žádné problémy nebudou,“ řekl Chvojka v pořadu Otázky Václava Moravce.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka přichází na jednání grémia ČSSD, které jednalo o vstupu do vlády s ANO.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka přichází na jednání grémia ČSSD, které jednalo o vstupu do vlády s ANO.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

O Petříčkovi jako nominantovi na ministra se prý v ČSSD uvažovalo delší dobu. „Tomáš Petříček byl jedním ze dvou nebo ze tří jmen, o kterých se mluvilo,“ uvedl Chvojka.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska je výběr kandidáta na ministra zahraničí chybný. „I kdyby byl pan Petříček geniální, tak neformální autoritou vybaven není. To bude limitovat váhu české diplomacie,“ podotkl v ČT.

Tomáš Petříček

Tomáš Petříček

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

„ČSSD, aby si vyřešila vnitrostranický problém, poškodila ČR tím, že navrhla člověka bez jakékoliv autority,“ dodal Kalousek.

„Já nepochybuji o tom, že pan Petříček je slušný člověk. Ale toho slušného a odborně zdatného člověka také musí někdo poslouchat, musí ho někdo brát vážně,“ poznamenal Kalousek s tím, že na post ministra zahraničí by měla přijít hotová osobnost respektovaná v cizině.

Chvojkovy informace Hrad nepotvrdil, ani nevyvrátil. Podle ČTK tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pouze poznamenal, že Zeman si chce nejprve promluvit s premiérem Andrejem Babišem (ANO), což se stane v úterý 2. října večer v Lánech, a pak se sejde s kandidátem.