„Podpořili jste mě na sjezdu, podpořte mě i v mé snaze. Nejsem člověk, kterému stačí přihlížet, zda se to samo vyřeší. Nesu velkou odpovědnost. Proto dělám, co mohu,“ napsal Hamáček.

„Zkuste mi důvěřovat. Ne podceňovat! Babiše se nebojím. Dokázali jsme si vytvořit vzájemný respekt a důvěru. Nejsem naivní a vím, že vstupem do vlády boj teprve začne. Dokážu ho přimět k dohodám a jejich plnění. Andrej Babiš zná moc dobře pojistky, které zaručují, že vláda bez nás skončí. Nebojme se!“ napsal.

ČTĚTE TAKÉ
V ČSSD začala referenda, Bohumín je proti, část Prahy 6 pro vládu

Zimola zase pondělí označil za historický den, kdy soc. dem. otevřela novou kapitolu. „Jako skuteční demokraté jsme chtěli, aby o tak důležité věci, jako je vstup do vlády, mohl rozhodnout každý člen v referendu. Věřím, že k hlasování naši straníci přistoupí zodpovědně,“ uvedl na Facebooku.

Dnes je historický den, kdy ČSSD otevírá úplně novou kapitolu. Jako skuteční demokraté jsme chtěli, aby o tak důležité...

Zveřejnil(a) Jiří Zimola dne 21. květen 2018

„Anebo se budou rozhodovat na základě momentální mediální atmosféry a předneseného návrhu personálního obsazení ministerstev, který se vlivem různých okolností může ještě zcela proměnit. Zůstat v opozici s sebou nevyhnutelně nese ztrátu vlivu, viditelnosti a možnosti prosazovat program,“ pokračoval.

Onderka a Netolický nechtějí říci názor

I nejužší vedení ČSSD je v otázce názoru na vstup do vlády rozdělené. Hamáček, Zimola a Fialová jsou pro. První z nich by se měl stát ministrem vnitra, druhý o křeslo v kabinetu nestojí a hodlá se věnovat práci v Lidovém domě.

Jak bude hlasovat, zatím není rozhodnutý místopředseda a poslanec Jaroslav Foldyna, který se donedávna klonil spíš k variantě do vlády vstoupit, ačkoliv jeho domovská organizace v Ústí nad Labem koalici s ANO kritizuje. „Rozhoduji se,“ řekl v pondělí Právu.

Včera jsem se v Teplicích potkal se spolustraníky z Ústeckého kraje. Téměř dvě hodiny jsme diskutovali o vstupu do...

Zveřejnil(a) Jan Hamáček dne 19. květen 2018

Ostatní místopředsedové – pardubický hejtman Martin Netolický a poslanec Roman Onderka – zatím svůj postoj nezveřejnili.

„Nesdělil jsem a nesdělím. Jsem přesvědčen, že hlasování o vstupu do vlády je tak zásadní věc pro Českou republiku a ČSSD, že se každý sociální demokrat má rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A ne na doporučení stranického orgánu či jeho představitelů,“ napsal Právu Onderka. Podobně se k otázce nedávno vyjádřil i Netolický.

Předseda Senátu Milan Štěch i předseda senátorského klubu Petr Vícha jsou ostře proti vládě. Nerozhodnutý zůstává předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka.