Armáda bude ráda, když se k autům dostane letos v březnu, protože stroje měly technické nedostatky, které se VTÚ podařilo odstranit teprve až na konci ledna. Přitom už v červnu mají vyprošťovací vozy vyjet do zahraniční mise.

Termín předání březen 2018

Do Litvy a Lotyšska se totiž chystá 290 českých vojáků, vyzbrojeni mají být právě pandury. Češi mají posílit čtyřtisícový kontingent NATO, které se kvůli situaci na KrymuUkrajině rozhodlo posílit svou přítomnost v Pobaltí u hranic s Ruskem.

„Předpokládaný termín předání vozidel je březen 2018, a proto aktuální zpoždění dodávky vyslání vozidel do mise neohrožuje,“ řekl Právu Jiří Caletka z ministerstva obrany.

Podle Caletky první vůz měla armáda získat loni 31. července a zbývající čtyři do 30. listopadu. Vyprošťovací vozy se skládají z podvozku Tatra 8x8 a z nástavby polského výrobce PS Szczęśniak.

Pokuta 100 tisíc denně

„Současné prodlení s dodávkou vozidel je způsobeno především pozdním dodáním hlavních komponent od některých subdodavatelů. Tato zpoždění jsou ze strany VTÚ sankcionována,“ dodal Caletka.

Pokuta dělá pět promile z celkové částky, tedy sto tisíc korun denně. Za celou dobu prodlení by tak měla činit přes 12 miliónů korun.

Podle informací Práva byl problém v tom, že přípravky na vyprošťování – tedy oka a háky – byly ve špatných rozměrech a při zkoušce vytahování uvízlého panduru o sebe dřely.

Ministerstvo původně na vyprošťovací vozy vypsalo v roce 2014 soutěž, ale některým zájemcům se nelíbil požadavek armády, že musí být vyprošťovací nadstavba na podvozcích Tatra, protože se tatrovky v armádě osvědčily a mají levnější servis.

Nespokojení výrobci se proto obrátili na antimonopolní úřad, aby to prošetřil. Ministerstvo proto raději z veřejné soutěže ustoupilo a zadalo zakázku přímo svému podniku.