Zaorálek na tiskové konferenci uvedl, že by při snaze o zjednání nápravy mohl dát podnět k Evropskému soudu pro lidská práva, aby se na kauzu zaměřil. Ministr také řekl, že je v kontaktu s vyšetřovateli a ví o nových důkazech v případu, které chce využít. Případně by se podle něj mohli příbuzní zesnulého pokusit jít do občanskoprávního sporu.

Soud v pondělí obžalovaného Raymonda Sculleyho zprostil viny. Podle verdiktu jednal v nutné obraně. Zaorálek ale tvrdí, že hranice mezi nutnou obranou a trestným činem je velice úzká. Rozsudek londýnského soudu podle ministra přináší pochybnosti.

Napadený a zesnulý Čech totiž žil ve Velké Británii deset let a pracoval tam. Podle informací Zaorálka to byl workoholik, který žil počestným životem.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD)

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

Zaorálkovi také není jasné, proč skupina, která Zdeňka M. napadla, mu poté neposkytla pomoc. „Britský občan, který se po dvou dnech přihlásil, z místa činu odjel na kole, aniž se pokusil zraněnému poskytnout pomoc, aniž se pokusil pomoc přivolat,” upozornil Zaorálek.

Čtyři na jednoho

Uvedl, že má velké pochyby o výsledku soudu. „Vím, že je to nezávislý soud, ale nikdo mi nezabrání být kritický,” zmínil Zaorálek. Z kamerového záznamu prý vyplývá, že útočili čtyři lidé na jednoho.

„Celá věc mi připadá velmi zvláštní, s výsledkem se velice těžko smiřuji a udělám všechno pro to, aby to bylo znovu přešetřeno,” uzavřel celou věc Zaorálek.

Video

Reportáž TV Prima před vynesením rozsudku vysílaná 24. března

Někteří britští politici ještě v září mluvili nad rakví českého občana o nutnosti zjednání spravedlnosti, zmínil Zaorálek. Proto se v úterý také sešel s britskou velvyslankyní v Praze Jan Thompsonovou, aby se jí zeptal, zda nemohlo jít o tzv. hate crime, tedy o čin motivovaný nenávistí vůči českému občanovi.

Rozsudek vadí i dalším českým politikům. Ještě v úterý před jednáním ústavních činitelů o zahraniční politice se o něm bavil Zaorálek s prezidentem Milošem Zemanem, který kvůli němu byl rozhořčený. Znepokojení nad verdiktem vyjádřil i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Je to nepřijatelné. Vláda se v tom bude určitě angažovat, pan Zaorálek si zavolal paní velvyslankyni a určitě proti tomu budeme protestovat,“ řekl ve Sněmovně novinářům Babiš.

Soud zřejmě uvěřil verzi o nutné obraně

Podle obžaloby umlátil Sculley loni v září Zdeňka M. řetězem od zámku na kolo. Když se Zdeněk M. vracel před půlnocí domů, stavil se ve stánku rychlého občerstvení. Tam se kvůli banalitě dostal do sporu s trojicí mladíků. Spor pak pokračoval na ulici, kde napadení vyvrcholilo ze strany Sculleyho. Ten Zdeňka M. udeřil nejméně třikrát, přičemž zasáhl i hlavu. Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení.

Londýnský soud však Sculleyho zprostil obvinění z vraždy i ze zabití. Evidentně tedy uvěřil jeho argumentům, že šlo o sebeobranu.

Zdeněk M. žil přitom ve Velké Británii deset let, pracoval pro cateringovou a eventovou společnost a podle známých a přátel to byl dobrosrdečný muž. Čin byl původně spojován s útoky na přistěhovalce, které eskalovaly v důsledku brexitu. Tato teorie se ale nepotvrdila.