Češi 28. října slaví založení první československé republiky. Politici a občanská sdružení chystají v napjaté atmosféře několik konkurenčních oslav.

Video

Stropnický: Ve svátek by se rodina neměla hádat


Nad Vítkovem přeletěly Gripeny.

Nad Vítkovem přeletěly Gripeny.

FOTO: Petr Horník, Právo

Akademici a studenti položili květiny u sochy TGM na Hradčanském náměstí, dostavil se tam také Miroslav Kalousek (TOP 09) a ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která na předávání státních vyznamenání půjde. Zástupci studentských iniciativ přečetli prohlášení, v němž podpořili rektory, kteří se rozhodli na Hrad nejít.

Miroslav Kalousek u památníku T.G. Masaryka

Miroslav Kalousek u památníku T.G. Masaryka

FOTO: Milan Malíček, Právo

Zástupci univerzit ocenili, že mezi českými vysokými školami vládne soudržnost. Předseda Akademie věd Jiří Drahoš připomněl výročí vzniku Československa. „Podařilo se nám vybudovat demokracii, která není úplně bez chyb. Ale kdo z nás je bez chyb,” řekl přes asi dvěma stovkami shromážděných na náměstí.

Studenti podpořili své profesory na Hradčanském náměstí a položili květiny k památníku T.G. Masaryka.

Studenti podpořili své profesory na Hradčanském náměstí a položili květiny k památníku T.G. Masaryka.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Květiny u sochy TGM spolu se zástupci akademické obce položila také ministryně Valachová. Opakované nepozvání některých rektorů na předávání státních vyznamenání ji mrzí. „Mnohokrát jsem o tom s panem prezidentem hovořila a snažila jsem se najít nějaký smír. To se mi nepodařilo, ale rozhodně vytrvám,” řekla novinářům. Chce se ale zasadit o to, aby rektoři na Hrad dále zvaní byli. Ona sama večer na ceremoniál na Hradě půjde, následné recepce se ale nezúčastní.

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Kromě problému s rektory a aféry Peroutka se Hrad dostal do dalších nepříjemností, tentokrát kvůli neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana.

Tak přísaháme!

Na pražském Hradčanském náměstí se po poledni ozvalo sborově „Tak přísaháme!”. Přísahu tu složilo 840 rekrutů. Slavnostního aktu se zúčastnili prezident Miloš Zeman, ministr obrany Martin Stropnický nebo kardinál Dominik Duka. Prezidentovi slíbily věrnost asi tři stovky studentů prvního ročníku Univerzity obrany ve Vyškově a asi 500 příslušníků Armády České republiky, kteří právě dokončují kurz základní přípravy. Mezi přísahajícími je na 70 žen.

Zeman ve svém proslovu k vojákům upozornil na nebezpečí terorismu a zdůraznil roli armády v boji proti němu. „To nebezpečí nelze podceňovat jen proto, že se u nás ještě nestalo,” řekl. Ministr Stropnický ocenil rozhodnutí rekrutů stát se vojáky. „Je to správné, čestné, zodpovědné a zavazující rozhodnutí,” řekl.

Osmaosmdesátiletý Jiří Brady (vpravo) s manželkou Terezou.

Osmaosmdesátiletý Jiří Brady (vpravo) s manželkou Terezou

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Oslavy každoročně vrcholí udílením vysokých vyznamenáních na Pražském hradě. Letos má ocenění získat kolem 30 lidí. Bude mezi nimi nejspíš třeba divadelní režisér a herec Jan Kačer a zpěvák Daniel Hůlka nebo ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček, in memoriam ekonom a politik Valtr Komárek či hrdina druhé světové války Jaroslav Klemeš.

Michal Horáček

Michal Horáček moderuje oslavu, která konkuruje Hradu.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Vyznamenání se ale bude letos udílet i na Staroměstském náměstí, na setkání lidí kritizujících postup Hradu v kauze neocenění Bradyho. Právě ten v centru Prahy převezme Medaili Univerzity Palackého. Na akci slíbili účast dva ministři a další politici. Moderovat by ji měl kandidát na prezidenta Michal Horáček. Zástupci Hradu proto setkání označují za zahájení jeho prezidentské kampaně.