Doposud církev dostala zpět 70 procent. To, co zbývá, se týká zejména problémů například s geometrickými plány, aby se pozemky spravedlivě rozměřily, uvedl. Lesy jsou navráceny již z 90 procent.

"Myslím si, že nějaká desetina procenta tam vždy zůstane, protože ty poslední věci jsou malé pozemky s nějakými komplikacemi, takže už to nemá velký vliv na celek," odpověděl Přibyl na otázku, zda je možné říct, že vše bude vypořádáno do půl roku. Dodal také, že církev by ráda v maximální možné míře objem majetku zachovala.

Církve dostanou na základě restitucí od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se nevydávají, mají v dalších 30 letech získat 59 miliard navyšovaných o inflaci. Zároveň se jim po 17 let bude snižovat až na nulu příspěvek na podporu jejich činnosti, letos příspěvek vychází na necelou 1,5 miliardu korun. Finanční náhrada pro letošek je zhruba dvoumiliardová.

Pod Českou biskupskou konferencí vznikly dva investiční fondy, první je fond udržitelnosti římskokatolické církve s proměnným kapitálem. Podle auditovaných údajů v něm na konci roku 2015 bylo 588 miliónů korun, druhý fond má podle Přibyla za úkol kupovat zejména zemědělský majetek. Diecéze do něj vstupují jako finanční investoři. "Každá diecéze a každý řád si hospodaří po svém, čili investuje ve vlastní režii, tam ty výsledky jsou. Není to zdaleka na nule, ale také to není na velké vyskakování," konstatoval.