„Ten člověk se vymkl zdravému rozumu,“ prohlásil Chovanec o Konvičkovi. Dodal, že Konvička zorganizoval „zbytečnou, hloupou“ akci, o níž nikdo neumí říct, jestli třeba něco „nenadělá v hlavách teroristů v Iráku, Sýrii“.

Podle Chovance ale policie nepochybila, protože byla v daném případě podle zákona podřízena magistrátnímu úředníkovi. Ten měl podle Chovance akci okamžitě zakázat, jakmile Konvička a jeho přívrženci začali střílet a mávat symboly Islámského státu, takže „bylo zjevné, že to může vyvolat paniku“.

Chovanec dodal, že bylo například štěstí, že kolem zrovna neprocházel někdo s legálně vlastněnou zbraní a v obavě se ji nerozhodl použít.

Podobné akce nejsou v zájmu českého státu, poznamenal ministr.

Kdo uhradí škodu?

Také podle exministra Pavla Blažka (ODS) měl magistrátní úředník exhibici zakázat, jakmile bylo jasné, co bude Konvička s přáteli provozovat. Řešením do budoucna by podle Blažka mohlo být podrobnější jednání magistrátu s pořadateli akcí o tom, jaké činnosti se budou během demonstrace provádět.

Blažek nicméně připustil, že úřady a policie nemohou pokaždé zakročit včas. Konvičku nepřímo nazval magorem a dodal, že pokud by se příště rozhodl třeba vysvléct na náměstí donaha, tak to udělá, aniž mu v tom někdo stihne zabránit.

Video

Panika v restauraci po nedělní akci konvičkovců na Staroměstském náměstí

Zajímavou otázkou je otázka uhrazení případné škody, podotkl Blažek. Ozvat by se mohl například provozovatel restaurace, k němuž se už po úprku nevrátili hosté a nezaplatili. Má škodu uhradit magistrát, anebo aktéři demonstrace? Podle Blažka by se tak mohlo stát, že bude muset platit magistrát, který pak Martina Konvičku zažaluje.