Potrubní pošta se využívá pro dva typy přepravy. Užší trubky jsou určeny pro klasické vzorky. Nádoby se v nich pohybují rychlostí 15 km/h a délka těchto trubek činí kolem 5 kilometrů. Širší trubky jsou určeny pro přepravu cytostatik, tato větev měří přibližně 1,2 kilometru.

„Tento systém nemá žádná jiná nemocnice. Unikátní je v tom, že má plynulé dobrzďování. Tyto léky jsou totiž velice náchylné na otřesy,“ popsal Novinkám mluvčí Bulovky Martin Šalek.

Kapsle, do kterých se ukládají vzorky

Kapsle, do kterých se ukládají vzorky

FOTO: Aneta Lednová, Novinky

Potrubní pošta funguje na principu stlačování vzduchu, který pak kapsli pohání potrubím. Uvnitř nádoby je zabudovaný čip, díky kterému může příslušný technik kontrolovat její cestu. V případě problému pak pomocí počítače vidí, kde přesně se stala chyba.

Po celém areálu nemocnice je rozmístěno padesát stanic, do kterých se kapsle vloží a navolí se cíl vzorku. V současné době je systém ve zkušebním provozu a za hodinu přepraví zhruba čtyřicet kapslí. V plném provozu to podle technika potrubní pošty může být až sto kapslí za hodinu.

Stará dřevěná stanice potrubní pošty

Stará dřevěná stanice potrubní pošty

FOTO: Aneta Lednová

V Nemocnici Na Bulovce se potrubní pošta využívala v osmdesátých letech. Do teď jsou na jednotlivých odděleních staré dřevěné schránky. Zůstaly i původní přepravní trubky. Současný systém potrubní pošty je ale vybudovaný nově a je modernější.

Bulovka se vrací ke starým zvykům

Bulovka se vrací ke starým zvykům

FOTO: Aneta Lednová, Novinky