Sobotka se ve středu na pozvání Hnutí Duha sejde s ekologickými aktivisty, kteří formou blokády protestují proti kácení lesa u Ptačího potoka nedaleko Modravy. „Je evidentní, že jak ředitel parku Stráský, tak ministr životního prostředí Chalupa, nezvládají situaci,“ uvedl v úterý Sobotka v tiskové zprávě. K vyhrocení sporu o kácení stromů by podle něj nemusel dojít, kdyby vedení parku a ministerstvo nerezignovalo na zprostředkování dialogu.

Předseda ČSSD kritizoval i zásahy policie proti ekologickým aktivistům, neváhal dokonce použít přirovnání s dobou komunismu. „Jako účastník demonstrací proti minulému režimu před rokem 1989 navíc velmi nerad vidím, když s občanskými aktivisty stát diskutuje prostřednictvím policie,“ uvedl Sobotka, který se ve středu sejde i se zástupci dotčených krajů a obcí. Cílem cesty je podle něj obnovení debaty.

Zimola: aktivisté jsou jako námezdní herci

Jihočeský hejtman Zimola vidí situaci na Šumavě odlišně. Pustil se do ekologických aktivistů a „spanilých jízd“ na Šumavu. "IN" je být vidět na místě, zastat se jedné či druhé strany, oddeklamovat naučené fráze pro publikum a po anglicku zmizet. "IN" je nerespektovat zákony, vysvětlovat si je po svém, "IN" je přivazovat se ke stromům a "trpět" za přírodu,“ uvedl Zimola v pondělním tiskovém prohlášení.

Stínový ministr pro místní rozvoj Jiří Zimola

Jihočeský hejtman Jiří Zimola

FOTO: Milan Malíček, Právo

Hejtman se zastal obyvatel šumavských obcí. „Jednoznačně se připojuji k těm, kteří chtějí Šumavu zachránit, protože je jejich domovem. Odsuzují trapné námezdní herce, jejich amatérské výkony nepomohou ani jim, ani Šumavě,“ sdělil Zimola.

Zodpovědnost za kůrovcovou kalamitou, před kterou varoval již před dvěma roky, nese podle hejtmana bývalé vedení národního parku a ministerstva životního prostředí, které měla v rukou Strana zelených. Kvůli kůrovci vyzval Zimola k ráznému jednání a na rozdíl od Sobotky proto podpořil vedení národního parku v čele se Stráským.

Aktivisté pod dohledem policistů opouštějí místo blokády

Aktivisté pod dohledem policistů opouštějí místo blokády

FOTO: Petr Pokorný, Právo

„Dnes již každý vidí, co roky nečinnosti bývalého vedení ministerstva životního prostředí a vedení Správy Národního parku Šumava udělaly se Šumavou a co hrozí, nebude-li se rázně jednat alespoň dnes. Nechme proto vedení parku dnes pracovat a neobviňujme je z nedodržování zákonů,“ napsal Zimola.

Do sporu se v úterý vložila i vládní TOP 09, která vyzvala obě strany k jednání a nalezení tolik potřebné dohody. [celá zpráva]