„Sníh je přimrzlý, je ho hodně a odtává pomalu, což je dobře, protože nehrozí žádné povodně,“ řekla v úterý Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu.

Sněhová pokrývka stále pokrývá celé území republiky, nejvíce sněhu má Liberecko, a to 35 cm, zatímco na jižní Moravě leží jen třícentimetrová vrstva.

Sněhová peřina leží na Česku nepřetržitě už od 6. ledna, což je rekord.

FOTO: fotobanka Profimedia

Příjemné teploty vydrží do konce týdne

Počasí v tomto týdnu bude ovlivňovat teplejší jihozápadní proudění. Úterní ráno bylo na většině území republiky polojasné, odpoledne ale bude převažovat velká oblačnost s mírným deštěm, a to i v horských oblastech, kde teploty vystoupí až na čtyři stupně. V nížinách se budou odpolední maxima pohybovat mezi šesti až deseti stupni.

Noc na středu bude relativně teplá, po ránu teploty spadnou na tři až minus jeden stupeň, v Čechách ale bude padat mrznoucí déšť a hrozí ledovka. Ráno bude zatažené, během dopoledne bude pršet hlavně na Moravě a ve Slezsku, odpoledne bude ubývat oblačnosti až na polojasno. Rtuť teploměru opět vyšplhá na šest až deset stupňů.

Pátek proprší

Podobné počasí bude panovat ve čtvrtek, kdy bude oblačno až polojasno, ojediněle s velmi slabými dešťovými přeháňkami. Ráno teploty klesnou na dva až minus dva stupně, přes den vystoupí opět na šest až deset.

„Vodohospodáři se připravují na pátek, kdy má pršet vydatněji, ale očekává se, že do té doby velké množství sněhu odtaje,“ uvedla Honsová.  Nejvyšší teploty zůstanou v rozmění 6 až 10 stupňů, a to až do víkendu, po kterém přijde mírné ochlazení.

Podmínky pro lyžování na horách zůstanou díky nočním mrazům relativně dobré.