"Děkuji vám za podporu," řekl po vyhlášení výsledků volby Paroubek, pro kterého hlasovalo 410 delegátů, proti bylo 121. Celkem bylo vydáno 554 lístků, odevzdáno bylo 548, z toho bylo 531 platných.

"Já v tom nevidím žádný rozdíl," komentoval Paroubek pro Českou televizi fakt, že obdržel 74 procent hlasů, zatímco při minulé volbě pro něj hlasovalo 60 procent delegátů a když byl před třemi lety zvolen poprvé, získal 92 procent hlasů. Mandát k vedení strany je podle ve všech případech stejně silný.

Výsledky kandidátů:
JménoFunkce
Zisk hlasů
Protikandidát
Jiří Paroubek
Předseda
74 %
NE
Bohuslav Sobotka
Statutární místopředseda
84 %
NE
Zdeněk Škromach
Místopředseda
87 % 
 
Milan Urban
Místopředseda 74 % 
 
Lubomír Zaorálek
Místopředseda 
75 % 
 
Roman Onderka
Místopředseda 
70 %
 
Jana Vaňhová
Místopředsedkyně - neuspěla
47 %,  35 %
 
Martin Starec
Šéf kontrolní komise
60 % 
Marcel Chládek

Řekl také, že má ambici uspět ve volbách do Evropského parlamentu a do Sněmovny.

Na dotaz, zda má dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě, o kterém bude Sněmovna hlasovat v úterý, Paroubek řekl: "No, já nic takového neříkám, samozřejmě budeme jednat napříč politickým spektrem“. Na otázku, zda už jednal s koaličními rebely, pak uvedl: "I kdybych s nimi jednal, tak bych vám to neřekl“.

Pojďme k vítězství, vyzýval Paroubek

Paroubek před volbou ve stručném kandidátském projevu prohlásil, že chce pracovat na tom, aby se v ČSSD zlepšily mezilidské vztahy. Sociální demokracie by podle něj měla být stranou střízlivou a umírněnou.

"Pojďme spolu k dalším vítězstvím, lidé to od nás očekávají," prohlásil před volbou staronový předseda ČSSD.

Jiří Paroubek při volbě

:. Jiří Paroubek při volbě
FOTO: Petr Horník, Právo

Prvním místopředsedou opět Sobotka, ve vedení nově Zaorálek a Onderka

Funkci statutárního místopředsedy ČSSD obhájil Bohuslav Sobotka, který dostal 84 procent hlasů, tedy o deset procent víc než znovuzvolený předseda strany. Stejně jako Paroubek ani Sobotka neměl protikandidáta. Po znovuzvolení uvedl, že se těší na spolupráci a poděkoval manželce a synovi, že s ním budou mít další dva roky trpělivost.

Dalšími místopředsedy se v prvním kole volby stali opět Zdeněk Škromach, který získal 87 procent hlasů přítomných, a Milan Urban. Nově se do vedení ČSSD dostali brněnský primátor Roman Onderka a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová jako jediná žena kandidující na post místopředsedkyně ani v jednom kole neuspěla, což je jisté překvapení vzhledem k tomu, že podle stanov ČSSD musí být ženy ve vedení strany zastoupeny.

Kandidaturu ještě před volbou místopředsedů stáhli šéf Sněmovny Miloslav Vlček, stínový ministr kultury Vítězslav Jandák a stínový ministr obrany Petr Hulinský. 

Martin Starec obhájil post šéfa kontrolní komise s takřka 60 procenty. Jeho rival, Rathův náměstek Marcel Chládek, získal jen 34 procent. Šlo o jediný duel v sobotních volbách, jinak nikdo neměl protikandidáta.

Paroubek tesknil po televizních kamerách

Sobotní dopolední diskuse delegátů na sjezdu ČSSD byla zapovězená veřejnosti i médiím. Paradoxní přitom je, že šéf strany Jiří Paroubek, který uzavření debaty obhajoval, si po skončení diskuse posteskl, že některá vystoupení, která se mu líbila, nepřenášela televize.

Paroubka obzvláště zaujaly diskusní příspěvky bývalého vedoucího Úřadu vlády Ivana Přikryla a poslance Stanislava Křečka. "Škoda, že to neviděli diváci,“ tesknil Paroubek od řečnického pultíku.

Stejně si posteskl u vystoupení stínové ministryně spravedlnosti Marie Benešové. A tak doporučil, když o ně byli ochuzeni televizní diváci, že by bylo dobré uspořádat aspoň tiskovou konferenci.

ČTĚTE TAKÉ:
Na sjezdu ČSSD se začíná rýsovat obsazení vedoucích funkcí

Kritika z vlastních řad

V debatě ovšem zaznívala také kritika. Například kvůli pozvání generála Wesleyho Clarka na první sjezdový den, nejednotnému systému proplácení poplatků v krajích nebo kvůli tomu, že se zastavila modernizace strany.

Návrhy stanov, které jsou její součástí, totiž sjezd vůbec neprojednal. S kritickým projevem vystoupil především Jaroslav Foldyna, který byl spolustraníky vyšachován po volbách z pozice hejtmana.

Video

:. Na sjezdu ČSSD vystoupil slovenský premiér, chválil Paroubka. Zdroj: Stream.cz

Fico sklidil potlesk ve stoje

Velký úspěch sklidil se svým projevem na sjezdu slovenský premiér a předseda strany SMER- sociálna demokracia Róbert Fico. Ten se vyslovil pro silný sociální stát, kontrolovaný a regulovaný trh.

Podobně jako Klaus varoval před vyhlašováním katastrofických scénářů vývoje ekonomické krize. „Musíme zvyšovat důvěru lidí a ne je krmit katastrofickými scénáři,“ varoval. „Musíme vyzvat samozvané experty, aby přestali šířit paniku,“ doplnil.

 

Tato krize je krizí důvěrySlovenský premiér Robert Fico


Paradoxní je, že v pátek z úst představitelů ČSSD zaznívaly ty nejčernější scénáře krize. Paroubek ji například srovnával s velkou hospodářskou krizí třicátých let. "Tato krize je krizí důvěry,“ dodal Fico.

Slovenský premiér na závěr projevu podpořil Paroubkovu kandidaturu na post předsedy ČSSD. "V hodnotách sociální demokracie je nekompromisní. Jsem přesvědčený, že získá maximální důvěru,“ prohlásil. Fico sklidil za svůj projev potlesk ve stoje.

Slovenský premiér Robert Fico a Jiří Paroubek

:. Slovenský premiér Robert Fico a Jiří Paroubek
FOTO: Petr Horník, Právo