Hlavní obsah

Operace promění 13letou dívku v chlapce

14. 4. 2004, 11:36 – SYDNEY

Australský soud poprvé ve své historii povolil, aby lékaři zahájili léčbu třináctileté dívky, která vyvrcholí operativním zákrokem, jímž se definitivně promění v chlapce. Lékaři a experti v oblasti etiky přijali rozhodnutí zdrženlivě a s výhradami.

Foto: Mír pro Ukrajinu

Koncert Mír pro Ukrajinu je cestou, jak pomoci všem, které postihl válečný konflikt a musí se smiřovat s krutou realitou válečného života.

Článek

Dívka jménem Alex se považuje za příslušníka opačného pohlaví uvězněného v ženském těle. Otec ji vychovával jako chlapce, v jejich šesti letech však zemřel.

Přestože lékařští odborníci u soudu pronesli, že je Alex příliš mladá na to, aby se k podobnému kroku zodpovědně rozhodla, tribunál v Melbourne rozhodl v dívčin prospěch a nařídil léčbu, které bude následovat operace.

Léčebný proces bude zahájen znemožněním menstruace až do Alexiiných šestnácti let, poté jí bude nasazena hormonální léčba pomocí testosteronu, který podpoří růst svalstva. O dva roky později přijde na řadu chirurgický zákrok provedený na pohlavních orgánech.

Australský soud se rozhodl ve prospěch nezletilého změnit své pohlaví především na základě vyjádření psychiatrů, podle nichž trpí Alex sebevražednými sklony.

Prezident Lékařského spolku, Bill Ggasson, však prohlásil, že ho verdikt velice překvapil. Domnívá se, že by soud měl v podobných případech postupovat obezřetně, zejména jedná-li se o mladičké osoby, jako je Alex.

Reklama

Související témata:

Související články

Oba manželé si nechali změnit pohlaví

13. 2. 2004, 10:04

Manželé, kteří spolu žili již několik let, si nezávisle na sobě uvědomili, že jejich duše žijí v nepatřičných tělech. Domluvili se, že oba podstoupí operaci,...

Výběr článků