Hlavní obsah

V Hongkongu to vře. Davy v ulicích, slzný plyn, poničený čínský státní znak

21. 7. 2019, 16:12 – Hongkong • Aktualizováno 21. 7. 2019, 18:12

Slzným plynem a gumovými projektily rozháněla v neděli policie další z protivládních protestů v Hongkongu. Hlavním požadavkem demonstrantů je podle agentury DPA úplné stažení kontroverzního návrhu zákona o vydávání do pevninské Číny a vytvoření nezávislé komise, která by vyšetřila policejní násilí při protestech. Podle agentury AP má akce protipekingský náboj, na výraz odporu k zasahování do hongkongských záležitostí protestující poničili čínský státní znak.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti v Hongkongu se střetli s policiíVideo: Reuters

 
Článek

Organizátoři nedělní demonstrace si stěžovali, že policie povolila pouze krátkou trasu protestního pochodu a že jeho konec stanovila v hustě obydlené čtvrti Wan Čchaj, odkud se budou masy lidí obtížně rozcházet.

Policie se chtěla opatřením vyhnout tomu, aby demonstranti procházeli kolem sídla vlády a parlamentu, kde v minulosti často probíhaly potyčky s policií. Budovy i tak preventivně nechala ohradit dva metry vysokými zábranami.

Na styčný úřad Číny házeli vejce

Poté, co průvod došel do cíle, se lidé odmítli rozejít a mnoho z nich pokračovalo k různým úřadům ve městě. Na styčný úřad Číny, který symbolizuje moc tamní komunistické strany, demonstranti házeli vejce, sprejem poničili bezpečnostní kamery a čínský státní znak pocákali černým inkoustem. Jiní protestující vysklili okna policejní služebny házením cihel.

Foto: Tyrone Siu, Reuters

Hongkongští demonstranti zvolili i tuto formu odporu: poničení čínského státního znaku.

Další lidé se usadili na důležitých křižovatkách v centru města a s pomocí kovových zábran zablokovali dopravu. „Svobodný Hongkong! Demokracii teď!” skandovali podle agentury AP účastníci demonstrace.

Demonstranty se snažily rozehnat stovky policistů, použili při tom i slzný plyn a stříleli gumovými náboji. Jak popsala agentura Reuters, v oblasti se neustále ozýval zvuk policejních sirén i houkání sanitek. Podle záběrů místních médií protestující rovněž u nádraží napadli neznámí maskování lidé oblečení v bílém, kteří byli vyzbrojení tyčemi. Jednou z napadených byla i novinářka.

Podle organizátorů se protestního pochodu zúčastnilo 430 000 lidí, policie však účast odhadla jen asi na třetinu tohoto počtu.

Protestuje se už sedm týdnů

V bývalé britské kolonii se konají demonstrace uplynulých sedm týdnů. Jejich spouštěčem byl návrh zákona o extradici do pevninské Číny. Postupně však přerostly v širší požadavky na zachování demokratických výdobytků, zejména pak svobody vyjadřování a nezávislosti soudnictví.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová sice po vlně nevole právní normu označila za mrtvou, návrh ale formálně nezrušila. Kritici zákona se obávají, že by norma narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům.

Demonstrace se uskutečnila den poté, co v sobotu vyšli do ulic desetitisíce stoupenců hongkongské vlády, kteří protestovali proti násilí demonstrantů a vyjadřovali podporu místní policii.

I nyní byla podle hongkongského deníku South China Morning Post v místech protestů přítomna skupina postarších aktivistů, kteří rozdávali - z většiny mladým - demonstrantům květiny a vyzývali je, aby se odebrali do bezpečí svých domovů.

Reklama

Související články

Dva miliony lidí demonstrovaly v Hongkongu

16. 6. 2019, 17:43

Přestože bylo projednání kontroverzního zákona o vydávání podezřelých z Hongkongu do Číny zastaveno, v neděli vyrazily do města skoro dva milióny lidí, uvedli...

Výběr článků