Hlavní obsah

Muž se utkal s medvědem na Slovensku potřetí. Tentokrát se s ním kutálel po svahu

U obce Liptovská Anna v okresu Liptovský Mikuláš na Slovensku zaútočil ve čtvrtek medvěd na lesního dělníka. Podle tamních médií se muž střetl s největší slovenskou šelmou už potřetí. Tentokrát vyvázl s poraněním ruky poté, co se s medvědem kutálel po svahu. Útok se odehrál v nepřístupném terénu. Záchranáři se ke zraněnému dlouho nemohli dostat, kvůli nízké oblačnosti nemohl zasahovat ani záchranářský vrtulník. Nakonec zdravotníkům pomohli hasiči, kteří raněného přepravili do vozu záchranné služby.

Foto: FB Správa obce Stráňavy

Medvěd hnědý

Článek

Mluvčí Vrtulníkové záchranné zdravotní služby Air-Transport Europe Zuzana Hopjaková webu tnlive.sk řekla, že ke zraněnému muži směřují záchranáři po zemi. Podle webu se však k místu útoku stěží dá dostat i na čtyřkolce.

„Mohu potvrdit, že jsme na místo vyslali ambulanci rychlé lékařské pomoci. Zásah aktuálně probíhá,“ uvedla mluvčí Operačního střediska záchranné zdravotní služby Slovenské republiky Petra Klimešová.

Podle webu topky.sk byl terčem útoku 37letý lesní dělník, který utrpěl zranění horní končetiny. Při útoku se muž s medvědem kutáleli po svahu asi 50 metrů. Web tnlive.sk uvedl, že muž byl v minulosti napaden medvědem už dvakrát. Čtvrteční útok byl už třetím útokem šelmy na něj.

Mluvčí Krajského ředitelství Hasičského a záchranného sboru v Žilině Mária Pohanková Zahatlanová potvrdila, že záchranářům museli v těžko dostupném terénu pomáhat hasiči z Liptovského Mikuláše. „Jednotka se v těžko dostupném terénu přesunula ke zraněné osobě a pomocí nosidel ji transportovala k vozidlu záchranné zdravotní služby,“ uvedla mluvčí.

Už druhý útok za týden

Jedná se už o druhý útok šelmy během týdne. V úterý 2. června došlo k útoku medvědice na šestatřicetiletého muže v obci Stráňavy v okresu Žilina na severu Slovenska. Zraněný muž byl vrtulníkem transportován do nemocnice v Žilině a je ve stabilizovaném stavu. „Pacient je hospitalizovaný v žilinské nemocnici s početnými ranami na různých částech těla,“ řekla mluvčí nemocnice Zuzana Fialová.

V polovině dubna napadl medvěd muže při ranním běhu v Banské Bystrici na vrchu Urpín. Muž utrpěl zranění v oblasti hrudníku.

Loni došlo na Slovensku k 19 útokům medvěda hnědého na člověka. Při útocích největší slovenské šelmy došlo k jednomu úmrtí a 16 lidí bylo zraněno. V roce 2025 poslali lidé slovenským úřadům na dva tisíce stížností ohledně problémů s medvědy.

V roce 2025 zastřelili na Slovensku téměř 200 medvědů, přesto došlo loni k největšímu počtu útoků medvěda na člověka. Podle odhadů žije na Slovensku asi 1300 medvědů.

Související témata:

Výběr článků

Načítám