Hlavní obsah

Strážovem na Šumavě prošly čtyři stovky masek, společně se bavily všechny generace

12. 2. 2020, 10:12
Novinky, Hana Jakubčíková Sádlíková

Už podesáté prošel Strážovem na Klatovsku masopustní průvod. Den bujarého veselí, tance a obžerství, pro který si místní vybrali sobotu 8. února, vyvrcholil v sokolovně. Strážov je město, kde se lidé snaží ctít, zachovávat a rozvíjet staročeské tradice a zároveň je předávat z generaci na generaci.

Foto: ilustrační foto Jiří Jiřík

Strážovský masopust 2020

Článek

Nejlepším důkazem byla i letos pestrá škála masek, do kterých se převlékly všechny generace.

Stážovský masopust má také svůj osvědčený scénář. Kolem 13. hodiny se masky začnou scházet u sokolovny. Ve 13.30 hodin přivítá vrchnost, zastoupená starostou Josefem Rouskem, všechny přítomné a dá povolení k masopustnímu veselí ve městě.

Tato chvíle se musí nejprve řádně oslavit hudbou a tancem, aby se pak mohl průvod vydat na dlouhou trasu za strážovskými sousedy, kteří mají pro maškary napečeno spoustu voňavých dobrot a připravené i něco ostřejšího na zahřátí...

Diváky bavily postavy z legendární ruské pohádky Mrazík, cirkus Rumberto, velké stádo zeber, mravenců, berušek, vos a dalších zvířat, v průvodu šla Sněhurka a s ní čtyři desítky trpaslíků, nejrůznější pohádkové postavy, Indiáni, astronauti, řezník s vykrmeným pašíkem, ctihodné sestry i milosrdný bratr, veselý námořník, lyžař, čarodějnice a spousty dalších.

„Jubilejní desátý ročník masopustu byl velmi vydařený. Počasí nám přálo, bylo krásně, takže si průvod všichni náležitě užili. Jsme spokojení, že se podařilo udržet tradici a masopustu se zúčastnilo na čtyři stovky masek. Převážně bylo nejvíce zvířat. Veselí pak pokračovalo v místní sokolovně," okomentoval masopust starosta Strážova Josef Rousek.

Šlo již o jubilejní desátý ročník strážovského masopustu. V počtu masek, které jdou v průvodu, jde o vůbec největší masopust na Klatovsku, na který se sjíždí lidé z blízkého i dalekého okolí.

Reklama

Výběr článků