Hlavní obsah

Diplomové práce studentů AVU jsou k vidění v Poličce

22. 9. 2015, 16:10
Novinky, Alena Zavoralová

Moderní umění ano, či ne? Aktuální tvorba dorazila opět do Poličky, tentokrát se jedná o diplomové práce studentů AVU v Praze.

Foto: Alena Jandlová
Článek

V sobotu 19. září byla ve výstavních sálech zahájena výstava moderního umění v podání začínajících umělců. Zpestřením bylo improvizované vystoupení absolventa katedry pantomimy na pražské HAMU Ondřeje Holby, který za hudebního doprovodu a s čirou skleněnou koulí v dlaních, dokázal nevídané optické klamy a postaral se tak o nevšední zážitek několika desítkám návštěvníků.

„Člověk měl pocit, že se koule nehýbe a hýbe se jen on, ale to je přece nemožné, když se hýbali oba – neuvěřitelně talentovaný mladík,” nechal se slyšet návštěvník vernisáže. „Mnohdy je pochopení moderních děl poměrně složité, bylo příjemné když se na vernisáži objevili samotní autoři a všem nám svůj záměr a myšlenku vysvětlili... Křížová cesta? To jsem opravdu nepochopila, ale po vysvětlení autorky – už to v tom vidím,” řekla 31letá Martina.

„Přijďte se podívat, jaké práce vznikly v ateliérech vedených známými umělci jako Vladimír Skrepl, Milan Knížák, Michael Rittstein, Vladimír Kokolia, Martin Mainer nebo Jiří Lindovský,” zve na výstavu kurátorka Bc. Tereza Sejkorová.

Výstava představuje závěrečné práce magisterského stupně studia v závěru akademického roku 2015. Výstava představuje pohled nastupující mladé generace výtvarných umělců, kteří stále častěji hledají vyjádření v oblasti nových médií, konceptuálních a performativních postupů.

„Na první pohled je naše výstava výstavou současného umění. Koneckonců, co jiného výraz současné umění znamená než umění vytvořené v přítomnosti nebo nedávno? V tomto smyslu může být stěží něco současnějšího,“ uvedl kurátor pražské výstavy PhDr. Tomáš Hříbek, PhD.

Výběr se soustředí na klasická výtvarné disciplíny malby, kresby, grafiky, sochařské práce a prostorové instalace. Absolventská výstava je významným místem v životě umělecké školy i každého studenta. Příprava obhájených prací absolventů školy však přináší i jistá úskalí, neboť podmínkou je vystavit všechny práce, které v daném akademickém roce byly obhájeny. Vytvořit atraktivní kurátorský koncept z tohoto různorodého celku proto není jednoduché.

Reklama

Výběr článků