Hlavní obsah

Novou vánoční pohádku Jak si nevzít princeznu uvede ČT na Štědrý den

2. 11. 2021, 13:08

Na Štědrý den letos Česká televize (ČT) uvede novou pohádku Jak si nevzít princeznu režiséra Karla Janáka. V hlavních rolích se objeví Marek Adamczyk a Anna Fialová. Roli hybatele děje mají tři sudičky, které ztvárnily Iva Janžurová, Daniela Kolářová a Naďa Konvalinková.

Foto: Česká televize/David Raub

Anna Fialová a Marek Adamczyk v nové vánoční pohádce Jak si nevzít princeznu

Článek

„Jak si nevzít princeznu má originální zápletku, a přitom je to pohádka se vším všudy – je v ní humor, napětí i láska. A navíc pohádkové herecké obsazení,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Pohádkové filmy mají zejména o Vánocích vysokou televizní sledovanost. Nejsledovanějším pořadem Štědrého dne 2020 byla premiéra pohádky ČT O vánoční hvězdě režiséra Janáka, ve které si zahrála např. Tereza Ramba nebo německá herečka Leonie Brill. Vidělo ji 2,68 milionu diváků starších 15 let. Je to 62 procent všech lidí, kteří měli od 19.00 zapnutou televizi. Sledovanost premiérové pohádky na ČT1 byla téměř o čtvrt milionu vyšší než u Princezny a půl království z roku 2019.

Jaké pohádky budou v televizi na Štědrý den 2022

Vánoce

Ústřední dvojici štědrovečerní pohádky spojuje to, že se chtějí zbavit údělu, který jim předpověděla sudba. Princ Leopold je hloubavý a rozvážný. Hodně času tráví studiem. Princezna Josefína má v sobě živelnost a rebelství. V předpremiéře se štědrovečerní pohádka poprvé představí v listopadu na pilotním prvním ročníku festivalu Variace 2021, který společně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Česká filharmonie.

Vánoční pohádky dělají od 90. let

ČT začala s tradicí štědrovečerních pohádek v 90. letech. V roce 1990 odvysílala koprodukční snímek O Janovi a podivuhodném příteli. Od roku 1993, kdy měl televizní premiéru film Sedmero krkavců, přináší divákům novou pohádku pravidelně každý rok. Režisér Janák s ČT spolupracuje dlouhodobě. Dosud pro ni natočil vánoční pohádky Dvanáct měsíčků, Princezna a písař, Korunní princ, Nejlepší přítel, Princezna a půl království a O vánoční hvězdě.

„Natáčení pohádek je pro mě velká výzva, protože jsou v Česku velmi oblíbené a udělat pohádku, kterou lidé v konkurenci Tří oříšků pro Popelku a Šíleně smutné princezny nezavrhnou, je docela těžký úkol,“ řekl Janák.

Tři oříšky pro Popelku k Vánocům neodmyslitelně patří

Vánoce

Na vánoční svátky ČT nabídne také oba díly Anděla Páně nebo Tři oříšky pro Popelku. Pro neslyšící diváky je připravena nová pohádka ve znakovém jazyce. V příběhu O kouzelné rybí kostičce se v hereckých rolích představí neslyšící herci. Chybět nebudou skryté titulky ani dabing. „Mezi veřejnoprávními televizemi jsme byli historicky první v Evropě. U neslyšících dětí hned naše první pohádka vzbudila velký ohlas a přání pokračovat v této tradici. A letos toto přání plníme rádi už posedmé,“ podotkla scenáristka Alexandra Vebrová.

Konec roku bude na ČT ve znamení zábavných pořadů. Zázraky přírody nabídnou jubilejní, stý díl a Karel Šíp natočí speciální díl Všechnopárty. Připravena je i oslava 90. narozenin herečky Jiřiny Bohdalové. Pořadu Největší flám se zúčastní například Marek Eben, Lucie Bílá, Boleslav Polívka, Hana Zagorová nebo Milan Kňažko. Příběh rakousko-uherské panovnice Marie Terezie vyvrcholí finálním dílem na Nový rok. Hlavní hrdinku si tentokrát zahrála herečka Ursula Straussová.

10 nejlepších vánočních filmů pro pravou sváteční atmosféru

Vánoce

Reklama

Výběr článků