Hlavní obsah

Zemřel herec Jiří Tomek

30. 8. 2013, 10:15 – Brno

Herec Jiří Tomek, jenž byl po desetiletí oporou činoherního souboru Městského divadla Brno, ve čtvrtek zemřel. Podlehl dlouhé těžké nemoci. Herci, který byl známý i z filmu a televize, bylo 82 let. O jeho smrti informovalo divadlo na svých webových stránkách.

Ukázka z filmu Živnost jako řemen

 
Článek

Tomek absolvoval Janáčkovu akademii múzických umění. Začínal ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, ale většinu kariéry spojil s Divadlem bratří Mrštíků, později přejmenovaným na Městské divadlo Brno.

Doménou Tomka byly především komediální role, například v inscenacích Veselé paničky windsorské, Dalskabáty, Lumpacivagabundus nebo Slaměný klobouk. Dokázal však ztvárnit i dramatické postavy, třeba doktora Galéna v Bílé nemoci. Donedávna hostoval v inscenacích My Fair Lady (ze Zelňáku) a Koločava.

Foto: ČTK

Herec Jiří Tomek, jenž byl po desetiletí oporou činoherního souboru Městského divadla Brno, 29. srpna zemřel. Podlehl dlouhé těžké nemoci. Bylo mu 82 let.

V televizi a ve filmu dostal Tomek více než 60 rolí. Objevil se ve filmech Všichni dobří rodáci, Kateřina a její děti, Jako jed nebo Pěsti ve tmě, dále v řadě seriálů, inscenací a pohádek.

Od poloviny minulého století spolupracoval Tomek s rozhlasem. Významná je také jeho práce pro dabing. Namluvil stovky filmů a seriálů a získal Cenu Františka Filipovského.

Výběr filmových a televizních rolí Jiřího Tomka:

Všichni dobří rodáci 1968

Slovácko sa nesúdí 1974

Osvobození Prahy 1975

Kopretiny pro zámeckou paní 1971

Láska z pasáže 1984

Jako jed 1985

Pěsti ve tmě 1986

Četnické humoresky 1997

Tomek se může pochlubit také otiskem dlaně na chodníku slávy před Městským divadlem v Lidické ulici. První kachle s otiskem dostali v roce 1995 jako výraz poděkování za celoživotní přínos brněnskému divadlu právě on a jeho kolegyně Zdena Herfortová.

Reklama

Související témata:

Výběr článků