Hlavní obsah

Soud potřetí zprostil náměstka hejtmana Kliku viny za smrtelnou nehodu

27. 9. 2017, 15:35 – Most
Právo, Karel Otcovský

Mostecký soud se ve středu potřetí zabýval případem dopravní nehody, při níž náměstek ústeckého hejtmana a zastupitel Litvínova Martin Klika (ČSSD) srazil svým vozem opilého muže, jenž při nehodě zemřel. A potřetí ho zprostil viny. Krajský soud přitom již dvakrát se zprošťujícím verdiktem okresního soudu nesouhlasil.

Foto: Karel Otcovský, Právo

Náměstek ústeckého hejtmana Martin Klika před mosteckým soudem.

Článek

Státní zástupce požadoval pro Kliku roční trest s podmíněným odkladem na tři roky a zákaz řízení na 18 měsíců. Žalovaný skutek není ale podle soudu trestným činem. Žalobce se proti rozsudku na místě odvolal, rozsudek není proto pravomocný.

Nehoda se stala 5. února 2013 po půl osmé večer na hlavním tahu silnice I/13 u Mostu. Sražený muž neměl na silnici v místě, kde proti sobě stojí dvě čerpací stanice, co pohledávat. Čtyřiačtyřicetiletý muž s 1,4 promile alkoholu v krvi nejprve nedaleko odtud naboural do jiného auta. Vystoupil z něj a šel na benzinku poblíž, aby si tam údajně koupil další alkohol. Když mu ho obsluha neprodala, chtěl to zkusit na protější straně. Když silnici přebíhal, srazilo ho levým bokem Klikovo auto. Muž na místě zemřel.

„V levém pruhu nás předjížděla dodávka. V odrazu zadních červených světel jsem náhle zahlédl nohy člověka. Snažil jsem se strhnout volant a srážce zabránit. Udělal jsem maximum,“ vypověděl při zahájení procesu Klika s tvrzením, že se těsně před tragédií plně věnoval řízení a jel předepsanou rychlostí.

Neměl čas zareagovat

To potvrdil i soudní znalec, Klikovo auto jelo podle něj rychlostí maximálně 80 kilometrů za hodinu. „Obžalovanému bránilo ve výhledu vozidlo před ním. Muže zahlédl 1,4 vteřiny před střetem. Neměl čas zareagovat,“ poznamenal znalec.

Okresní soud podle rozhodnutí krajského provedl dokazování v dostatečném rozsahu, důkazy však nezhodnotil správně a v souladu se zákonem. Obžaloba, potažmo krajský soud, se domnívají, že obžalovaný nepřizpůsobil své chování situaci na silnici. Konkrétně mu dávají za vinu, že nedbal výstražných signálů vozidel kvůli předchozí nehodě, měl prý snížit rychlost na minimum. Klika se ale brání, že výstražná znamení neviděl.

První verdikt ve věci zazněl v prosinci 2015, kdy mostecký okresní soud zprostil Kliku obžaloby. Odvolací krajský soud však rozsudek se stejným odůvodněním zrušil a vrátil. V Mostě pak znovu zaznělo zproštění s tím, že skutek nebyl trestným činem. Státní zástupce se proto opět odvolal. Krajský soud mu následně dal znovu za pravdu.

Klikovi hrozí v případě uznání viny až tři roky vězení za usmrcení z nedbalosti. Obžalovaný před soudem opakovaně zdůraznil, že lituje zmařeného lidského života, ale že se v žádném případě necítí vinen.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků