Hlavní obsah

Perné léto českých hasičů: Požárů bylo nejvíc za 20 let

1. 9. 2015, 8:17 – Praha • Aktualizováno 1. 9. 2015, 9:33

Hasiči letos v létě vyjížděli k nejvíce požárům za posledních 20 let. V červenci a srpnu zasahovali u 5884 požárů, při nichž zemřelo 27 lidí a dalších 253 se zranilo. Často šlo o požáry lesů a polí kvůli suchu, ale zřejmě nejvyšší škody, 285 miliónů korun, způsobil oheň ve skladu v Praze.

Foto: HZS KK

Hasiči při zásahu na hořícím poli u Třebeně na Chebsku.

Článek

Letošní červenec i srpen patřily podle meteorologů k nejteplejším v posledních letech. K teplotám, které dosahovaly až 40 stupňů, se navíc přidalo dlouhotrvající sucho, což se podle mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralové značně podílelo na nárůstu počtu požárů. Denní počet požárů dosahoval až dvou stovek, běžný průměr přitom činí 51.

"Vedly požáry v přírodním prostředí, tedy ty, které byly zapříčiněny dlouhodobým suchem a vysokými teplotami," uvedla mluvčí.

Letecké záběry: Plameny zničily les a pole na PlzeňskuVideo: Novinky

Nejčastější příčinou požárů byly technické závady, a to mnohdy na zemědělské technice na polích při sklizni. Malá jiskra pak podle Zaoralové často zapálila porost na poli, přes který se oheň rychle rozšířil do lesů. "V lesích vznikaly požáry také díky lidské nedbalosti, která byla druhou nejčastější příčinou vzniku požárů," doplnila.

Vyschlý porost zapalovaly nedopalky, ohniště, ale i rozpálené výfuky aut. Právě požáry polí a lesů patřily k největším. Zhruba 60 hektarů lesa a polí například shořelo na začátku srpna v okolí Olešné na Rakovnicku, oheň zaměstnal téměř pět desítek hasičských jednotek a s hašením pomáhal i vrtulník.

Vytrvalá práce

"Požáry v těžko dostupném lesním terénu si v létě vyžádaly nasazení velkého množství sil a prostředků. Kromě profesionálních hasičů bylo v terénu i množství jednotek dobrovolných hasičů. Tolik hodin vytrvalé práce mnoho z nich vůbec nepamatuje. Bylo potřeba zajišťovat dálkovou dopravu vody, dlouhé hodiny pročesávat lesy po požárech, hledat skrytá ohniska požárů a dohašovat je," popsala situaci mluvčí.

BEZ KOMENTÁŘE: Požár haly ve VysočanechVideo: Novinky

Zřejmě největší škody ale za sebou nechal oheň koncem srpna ve skladu s textilem v pražských Vysočanech. Podle předběžných odhadů požár způsobil škodu zhruba 270 miliónů korun na uskladněném zboží a dalších 15 miliónů na budovách. Specialistům se zatím nepodařilo určit příčinu požáru.

Značné škody za sebou zřejmě oheň zanechal i v polovině srpna po výbuchu v litvínovské chemičce holdingu Unipetrol. Firma ale zatím výši škod neoznámila. Okolnosti a příčinu požáru vyšetřují kriminalisté a hasiči.

Anketa

Máte po letošním horkém létě zkušenost s požárem?
Ano
14,3 %
Ne
85,7 %
Celkem hlasovalo 321 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků