Hlavní obsah

Ve stínu Billa Gatese. Paul Allen byl nadšený fanoušek vesmírných letů i amatérský rocker

17. 10. 2018, 7:49

Tak trochu ve stínu celebrity Billa Gatese zůstal jeho parťák z mládí a spoluzakladatel společnosti Microsoft Paul Allen, jehož život se uzavřel v pondělí 15. října ve věku 65 let. Byť tento americký programátor a podnikatel mimo jiné vymyslel počítačovému gigantu i jméno. A jeho štědrá donátorská činnost podpořila mnoho užitečných projektů v oblasti vědeckých výzkumů, ochrany přírody, vzdělávacích projektů či umění.

Foto: Anthony Bolante, Reuters

Bill Gates (vlevo) a Paul Allen

Článek

Už v roce 1983 Allen, narozený 21. ledna 1953, ovšem angažmá v Microsoftu kvůli nemoci výrazně omezil a po uzdravení se vrhl na desítky různých projektů, včetně kulturních, ale zejména vědeckých od výzkumu dvoukřídlého hmyzu, přes studium mozku až po dobývání vesmíru.

Stál například u zrodu vesmírné lodi SpaceShipOne, která v roce 2004 jako první soukromý stroj s lidskou posádkou překonala hranici vesmíru. Pro tento projekt jej oslovil návrhář plavidla Burt Rutan a Allen, vášnivý příznivec vesmírných letů a science fiction, na vývoj prototypu přispěl 20 milióny dolarů.

Radioteleskopy a výzkum mozku

Allen také sponzoroval soustavu Allenových radioteleskopů (ATA), která z observatoře v Kalifornii necelých 500 km od San Franciska od roku 2007 mimo jiné pátrá po mimozemských civilizacích. Na projekt přispěl víc jak 30 milióny dolarů.

Jeho další projekt, Allenův institut pro výzkum mozku, provozuje databázi Allenův atlas mozku, v níž jsou údaje o působení různých genů v mozku. Allen jej založil v roce 2003 a celkově podpořil 500 milióny dolarů.

Foto: John Froschauer, ČTK/AP

Allen na snímku z roku 2017

Foto: Elaine Thompson, ČTK/AP

Allen při hře na elektrickou kytaru.

Na boj se smrtelně nebezpečnou ebolou věnoval v roce 2014 celých 100 miliónů dolarů, s vládou USA a Světovou zdravotnickou organizací spolupracoval na evakuaci a léčbě infikovaných humanitárních pracovníků. V této souvislosti se mimo jiné zavázal poskytnout 10 000 chytrých telefonů na pomoc při shromažďování dat a identifikaci potřeb záchranných pracovníků.

Nadšený amatérský rocker Allen přispíval i na kulturu, například v roce 2000 otevřelo v Seattlu brány Allenem financované muzeum experimentální hudby a sci-fi EMP. V roce 2004 zpřístupnil Allen veřejnosti svou sbírku vzácných vojenských letounů Flying Heritage Collection, jež zahrnuje stroje japonské, německé, ruské, britské či americké z let 1935 až 1945. Byl též milovníkem umění, jeho soukromá sbírka zahrnuje například Picassa, Moneta, Maneta, Degase, Gogha či Gauguina.

S Gatesem kamarádil už na základní škole

S Billem Gatesem se Allen kamarádil už na základní škole, kde spolu psali počítačové programy. Allen studoval Washingtonskou státní univerzitu, kterou nedokončil. Jako programátor začínal u firmy Honeywell International a v roce 1975 s Gatesem založil Microsoft. Ve firmě si podržel akcie, které mu vynesly pohádkové jmění, a do roku 2000 zasedal v její dozorčí radě.

Allen vlastnil dva profesionální sportovní týmy: Seattle Seahawks v NFL a Portland Trail Blazers v NBA. V roce 2007 se ocitl na listině 100 nejvlivnějších lidí na světě časopisu Time Magazine. Počátkem 80. let u Allena, který žil v Mercer Islandu ve Washingtonu, lékaři diagnostikovali Hodgkinovu chorobu (rakovina lymfatického systému), z níž se vyléčil. Nyní mu léčili Non-Hodgkinův lymfom, zhoubné nádorové onemocnění lymfatické tkáně.

Foto: Evan Agostini, ČTK/AP

Paul Allen

Foto: Anthony Bolante, Reuters

Paul Allen na snímku z roku 2003

Reklama

Související témata:

Výběr článků