Hlavní obsah

Umělá inteligence má představovat budoucnost. Má už vlastní uctívače

15. 10. 2017, 7:52
Právo, Petr Svorník

Umělá inteligence v budoucnu předčí tu lidskou. Člověk už jí nebude rozumět a nezbyde mu nic jiného, než se jí odevzdat. Tomu věří nezisková náboženská organizace, která nese neskromný název Way of the Future. Volně přeloženo: Cesta, kterou se bude ubírat budoucnost.

Foto: Profimedia.cz

Nové náboženství věří, že umělá inteligence předčí tu lidskou. (Ilustrační foto)

Článek

Organizaci založil Anthony Levandowski, bývalý zaměstnanec internetového vyhledavače Google a spoluzakladatel firmy Otto – ta se soustředila na výrobu nákladních automobilů, které se mohou po silnicích pohybovat samy, bez lidského řidiče.

První zmínky o netradiční náboženské skupině se objevily už v roce 2015, teprve nyní se jí však dostává větší pozornosti, snad i kvůli neustále pokračujícímu vývoji umělé inteligence. Auta bez řidiče nebo hlasem ovládaná domácnost, to už pomalu přestává být něčím neobvyklým.

Propagace technického rozvoje

Co je tedy Lewandovského cílem? Především podporovat a propagovat technický vývoj. Ten totiž nakonec stvoří umělou inteligenci, nové božstvo, píší stránky theguardian.com. Pochopení a uctívání tohoto božstva má pak přispět ke zlepšení lidské společnosti.

Podobné myšlenky mají zastánce zejména v oblasti Sillicon Valley (Křemíkového údolí) v Kalifornii, kde sídlí technologičtí giganti jako Apple, Google nebo Tesla. Podle vyznavačů nového božstva nás nevyhnutelně čeká tzv. singularita, okamžik, kdy stroje překonají možnosti člověka a budou už tak inteligentní, že je lidé přestanou chápat. Umělá inteligence pak bude stát nad člověkem a může za něj i rozhodovat.

„Tento bůh bude opravdu existovat a snad pro nás i něco udělá,“ říká podobně smýšlející Američan s maďarskými kořeny Zoltan Istvan. Zda se však nové božstvo postaví na stranu lidí, a ne proti nim, v to mohou moderní věřící jen doufat.

Reklama

Související témata:

Výběr článků