Hlavní obsah

Slováci mohou volat za korunu, láká nový operátor

6. 10. 2015, 14:47 – Bratislava

Čtvrtý mobilní operátor na Slovensku, který vystupuje pod značkou 4ka, začal nabízet plnohodnotné služby včetně hovorů. Zákazníky chce přilákat nižšími cenami, než obvykle účtuje konkurence. Komerční provoz hlasových služeb zahájil proti předpokladům se zhruba ročním zpožděním.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Za novým operátorem stojí telekomunikační společnost Swan, která si za partnera vybrala státní Slovenskou poštu. Zájemci si od pondělí na pobočkách pošty mohou zakoupit předplacenou kartu operátora, platby na fakturu začne 4ka nabízet později.

Z ceníku operátora vyplývá, že zákazníci za minutu hovoru do všech sítí na Slovensku a v rámci EU zaplatí čtyři eurocenty (zhruba korunu), stejná cena platí i pro odeslání krátké SMS zprávy. Ostatní slovenští operátoři účtují u předplacených karet většinou výrazně vyšší ceny.

Žádné rychlé datové služby

Operátor 4ka uvedl, že jeho síť v současnosti pokrývá území, kde žije 40 procent obyvatel pětimiliónového Slovenska. K zajištění provozu využívá také takzvaný národní roaming, který mu podle slovenských medií poskytuje přední telekomunikační společnost Slovak Telekom. V národním roamingu ale klienti operátora 4ka nemají k dispozici rychlé datové služby.

Právě komplikovaná jednání se zavedenými operátory o národním roamingu způsobily podle dřívějších informací zpoždění vstupu nového mobilního operátora na trh. Swan původně přepokládal, že služby mobilní sítě v plném rozsahu spustí už loni na podzim. Komerční provoz v omezeném režimu, a to datové služby mobilní sítě, společnost zahájila letos v březnu.

Swan získal kmitočty pro rychlé mobilní sítě na začátku minulého roku. Spolu s ním v aukci uspěli zavedení mobilní operátoři Orange Slovensko, Slovak Telekom, jakož i společnost O2 Slovakia, která je dceřinou společností operátora O2 Czech Republic.

Na slovenském trhu ve druhém letošním čtvrtletí bylo 6,68 miliónu aktivních SIM karet domácích operátorů, což je o zhruba 23 procent více než počet obyvatel země.

Levné neomezené volání v Česku

Revoluci neomezených tarifů rozpoutala v Česku v loňském roce Telefónica, v dubnu jako první nabídla tarif nazývaný Free CZ. Za 749 Kč měsíčně při úvazku na dva roky lidé získali neomezené volání a SMS do všech sítí a připojení k internetu s jedním GB dat. Cena takového tarifu přitom předtím činila dvakrát tolik.

Během několika dnů následovala Telefóniku i konkurence, podobná nabídka u Vodafonu vyjde na 699 Kč a na 749 Kč u T-Mobilu. Podle odborníků bylo zavedení tarifů reakcí na vznik virtuálních operátorů i možný vstup čtvrtého provozovatele mobilní sítě.

Na neomezené mobilní tarify za první rok od jejich zavedení přešly přes tři milióny zákazníků z celkem zhruba 14 miliónů aktivních SIM karet. Cenově dostupné paušály navíc přivedly uživatele k masivnímu používání mobilního internetu.  [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků