Hlavní obsah

Stávka bude stát 302 miliónů, tvrdí ministerstvo dopravy

13. 6. 2011, 20:07 – Praha

Čtvrteční stávka proti vládním reformám vyjde České dráhy, ČD Cargo a Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) na 302 miliónů korun. Vyčíslení ztrát v pondělí novinářům oznámil Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Na rozdíl od původní stávky, která se měla uskutečnit v pondělí a která nakonec byla předběžným opatřením soudu zakázána, nebude možné tyto ztráty po odborářích vymáhat. O dalších 20 miliónů korun by mohlo v případě nižšího výběru mýtného přijít Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Největší škody podle ministerstva postihnou Správu železniční dopravní cesty. Ta kvůli ztrátě poplatků za nevyužité koleje, náhradě škod za nerealizované opravné a investiční práce, následnému obnovení provozu na železnici a jiným ztrátám přijde o 176 milionů korun.

Celková ztráta 68 miliónů korun hrozí Českým drahám zejména za neuskutečněnou dopravu a penalizaci ze strany odběratelů za nesplnění objemu dohodnuté dopravy. O dalších 58 miliónů korun by měl přijít nákladní dopravce ČD Cargo.

Uvedené ztráty jsou zatím pouze orientační, uvedl Novák. Konečné vyčíslení bude možné až po skončení protestu, na základě skutečného rozsahu stávky a blokád.

Na rozdíl od čtvrteční stávky, která má trvat 24 hodin, počítalo ministerstvo dopravy během protestu původně ohlášeného na dnešek se škodami 197 miliónů korun bez možné ztráty 20 miliónů na výběru mýtného. Pondělní stávka ale měla trvat pouze 13 hodin a chystalo se jí účastnit méně odborových centrál.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků