Hlavní obsah

Řidiči budou dýchat při každé kontrole, zákon uznává držení drog

1. 1. 2010, 8:29 – Praha

Při běžné dopravní kontrole se budou muset řidiči podrobit dechové zkoušce. Dopravní policisté tak chtějí předejít vysokému počtu nehod pod vlivem alkoholu. Na Nový rok také nabývá účinnosti vládní nařízení, které určuje limity pro držení drog.

Foto: František Kšajt, Právo

Článek

Za odmítnutí dechové zkoušky hrozí vysoké sankce, pokuta až 50 000 korun a zákaz řízení až na dva roky, řekla Veronika Benediktová z policejního prezidia. Jízdu pod vlivem alkoholu a drog budou moci soudy trestat až ročním vězením, při opakování deliktu může jít hříšník za mříže až na tři roky.

Pokud je dechová zkouška pozitivní, čeká řidiče odborné měření, jehož výsledek je už možné použít jako důkaz u soudu. Řidiči už tedy nemusí podstoupit odběr krve.

Zákon upravuje držení drog

Trestným činem podle nového vládního nařízení není držení do 15 gramů marihuany, 1,5 gramu heroinu, jednoho gramu kokainu nebo dvou gramů pervitinu. Další nařízení stanoví, které rostliny a houby se považují za omamné. Patří mezi ně například konopí, kokainovník, kaktusy obsahující meskalin nebo lysohlávky. Lidé mohou pěstovat nanejvýš pět takových rostlin. Nařízení upřesňují nový trestní zákoník.

U extáze je povolená hranice, do níž nebude její přechovávání kriminálním činem, čtyři tablety nebo kapsle. Hašiše lidé mohou mít u sebe až pět gramů, držení LSD bude trestné od pěti papírků, tablet, želatinových kapslí nebo krystalů. Trestným činem bude držení více než 40 hub s halucinogenními účinky. Neoprávněné přechovávání a pěstování malého množství drogy je přestupkem. Za přestupek vztahující se k pěstování omamných rostlin hrozí až patnáctitisícová pokuta.

U extáze je povolená hranice, do níž nebude její přechovávání kriminálním činem, čtyři tablety nebo kapsle. Hašiše lidé mohou mít u sebe až pět gramů, držení LSD bude trestné od pěti papírků, tablet, želatinových kapslí nebo krystalů. Trestným činem bude držení více než 40 hub s halucinogenními účinky. Neoprávněné přechovávání a pěstování malého množství drogy je přestupkem. Za přestupek vztahující se k pěstování omamných rostlin hrozí až patnáctitisícová pokuta. Nový trestní kodex upravuje samostatným paragrafem pěstování konopí nebo lysohlávek. Za pěstování většího množství konopí hrozí až šest měsíců vězení, v případě halucinogenních hub až roční trest. Za přechovávání většího množství marihuany a hašiše pro vlastní potřebu mohou soudy uložit až rok za mřížemi, u ostatních drog bude možné udělit až dvouletý trest.

Po zveřejnění nařízení se proti ozvali pěstitelé kaktusů, některé z těchto rostlin totiž obsahují meskalin. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová je ale ujistila, že stíháni nebudou. Vládní nařízení podle ní nemá dopadat na pěstitele kaktusů, protože pěstování kaktusů k vědeckým a botanickým účelům nepoškozuje zájmy chráněné trestním zákoníkem. Botanik nebo kaktusář může také podle ní požádat ministerstvo zdravotnictví o povolení k pěstování těchto kaktusů.

Tolerované množství drogy bylo dosud dáno jen interními policejními tabulkami, které však byly pouze orientační. Nikdo tak pořádně nevěděl, kolik vlastně je "větší než malé množství drogy" dané trestním zákoníkem.

Anketa

Je správné, že řidiči mají dýchat při každé policejní kontrole?
Ano
50 %
Ne
50 %
Celkem hlasovalo 35495 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků