Hlavní obsah

Otcovská dovolená bude dva týdny

18. 8. 2021, 19:45 – Praha • Aktualizováno 18. 8. 2021, 20:33

Muži si po narození dítěte budou moci vybrat tzv. otcovskou dovolenou v délce dvou týdnů, nyní je to jen týden. Změnu ve středu schválil Senát.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Pro návrh hlasovalo 58 ze 66 přítomných senátorů.

Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Předlohu, jež má být účinná od příštího roku, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

U otcovské dovolené novela prodlouží také šestitýdenní období po narození dítěte, v němž mohou čerství otcové dávku čerpat, a to o dobu hospitalizace novorozence. Pomohlo by to podle předkladatelů naplnit účel tohoto volna, k němuž patří možnost otce podílet se na péči o dítě a na chodu domácnosti.

Otcovská dovolená se prodlouží na dva týdny, schválili poslanci

Domácí

Otcové si nyní mohou po narození potomka v šestinedělí vybrat sedm dní, pokud odvádějí nemocenské pojištění. Z něj pak dostávají 70 procent základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. Prodloužení otcovské dovolené na 14 dnů prosadila ve Sněmovně skupina poslanců Pirátů, STAN, ANO, KDU-ČSL, SPD a TOP 09, jde podle nich o začlenění části evropské směrnice do českého právního řádu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků