Hlavní obsah

Vápencová romantika Solvayových lomů v srdci Českého krasu

17. 9. 2021, 7:30

Cest k Solvayovým lomům je několik. Dá se ostře stoupat po naučné stezce ze Svatého Jana pod Skalou, zastavit se u dřevěného kříže na Skále, pokochat se vyhlídkou na klášter obklopený bílými vápencovými skalami a dál pokračovat k cíli.

Foto: Vratislav Konečný

Stroje, kam oko dohlédne.

Článek

Skryté v lesích

Nebo zaparkovat u obce Bubovice a vydat se úvozovou cestou, popřípadě další o nějakých 500 metrů dál podle lesa. Všude jsou zaparkovaná auta, hlubšímu vjezdu na hranice krasové oblasti brání závory. Naštěstí. Na pokosených polích jsou složeny balíky slámy připravené na podestýlku a krmivo. Kolem cest se to černá kuličkami černého bezu, kapkovitými rudými plody šípku a vůbec - je tu krásně.

Foto: Vratislav Konečný

Bývalá třídírna vápence

Z lesa se vynoří plošina s několika budovami, množstvím kolejí a také značně opotřebené techniky, místy to připomíná sběrný dvůr. Přišli jsme do zrušeného vápencového lomu, kde parta nadšenců provozuje řadu let skanzen s muzeem těžby a dopravy vápence.

Foto: Vratislav Konečný

Najdete tu technické unikáty.

K čemu nám je také vápenec

Ve skanzenu najdete expozice o těžbě a úpravě vápence spolu s dopravou v bývalé provozní a technologické budově. Dozvíte se rovněž o jeskyňářství v Českém krasu, ale také o dopravních lanovkách, které svážely horninu do míst expedice. Je tu i velká výstava stacionárních strojů, vrtaček, soustruhů a různého důlního zařízení.

Foto: Vratislav Konečný

Stěny vápencových lomů

Po rozsáhlém areálu vás proveze úzkokolejka, okruh měří něco přes kilometr, jde o pouhou jízdu bez výkladu, ale je to nádherný drkotavý pocit projíždět podél oranžovo žlutých skal. Speciální minivláčky tu mají i pro nejmenší, vozíky tahají parní lokomotivky.

Lokomotiv je v reálu asi pětadvacet, k tomu desítky huntů, dopravní techniky a různých nákladních a přepravních vozů.

Foto: Vratislav Konečný

Jede se na prohlídku areálu.

V lomech s těžilo od června roku 1918 do roku 1963, lomy byly známé i jako Na Parapleti, podle tvaru altánu, který stával u hospody, nebo Na Stydlých vodách.

Vápenec, velmi kvalitní, se používal na výrobu kuchyňské soli a uhličitanu vápenatého, využíval se k tomu tzv.  Solvayův proces.

Foto: Vratislav Konečný

Technika dosloužila před desítkami let.

Výrobu sody přeměnou chloridu sodného na uhličitan sodný za pomoci amoniaku objevil roku 1861 belgický chemik Ernest Solvay.

Hornina se dopravovala lanovkou, k horní stanici vedla 600mm trať. Štola prorubaná ve skále pochází z let 1926 až 1930, je prohlídková. Nejdříve měla sloužit jako těžební, později po dosažení délky 200 metrů a průkopu do severní části těžby se stala dopravní, bylo tu i malé depo. Pracovalo se tu ve třech patrech, spojoval je výtah.

Foto: Vratislav Konečný

Jízda pro ty menší

Pokud vás láká podzemí, navštivte nedalekou chrustenickou šachtu. V důlní expozici je připravena několikasetmetrová jízda vláčkem v podzemí.

Ve dnech 17. až 19. září slaví Lomy Mořina 130. výročí svého založení. Je připraven bohatý program včetně jízdy zážitkovým vlakem Kladno-Smíchov-Mořina.

Otevřeno do konce září.

Na Toulavu zvou stezky i památky

Tipy na výlety

Reklama

Související témata:

Výběr článků