Hlavní obsah

Beskydská příroda vábí turisty do nového zážitkového centra

24. 6. 2015, 19:06
Právo, Pavel Karban

V Beskydech ojedinělé interaktivní zážitkové centrum Ursus otevřeli v Dolní Lomné na Jablunkovsku. Centrum mapuje vznik, vývoj i současnost přírodních krás Moravskoslezských Beskyd, jeho cílem je vzdělávat děti i dospělé v rámci environmentální výchovy zábavnou formou a vzniklo přestavbou objektu, v němž kdysi sídlila pohraniční policie.

Zážitkové centrum v Dolní LomnéVideo: Pavel Karban, Právo

 
Článek

Zážitkové centrum je rozděleno na tři části. První je interaktivní expozice zaměřená na Beskydy, mapuje mimo jiné jejich vznik a vývoj, rostliny na tamních loukách i živočichy v této krajině.

„Vše je uděláno hravou formou, je tam plno šuplíků a kukátek, děti i dospělí si tak mohou všechno vyzkoušet a ohmatat,“ sdělila členka realizačního týmu Darina Koppanová s tím, že součástí expozice je také 3D model jablunkovské části Beskyd a pohled do nitra jeskyně.

„Druhou částí je velká interaktivní zahrada, která je věnována místním živočichům a ptactvu. Je v ní i šestimetrová ptačí věž, která je určena dětem, ty se budou při hře vzdělávat, v zahradě ale najdete i různé prolézačky nebo ptačí chýši,“ prozradila Koppanová.

Foto: Pavel Karban, Právo

Interaktivní poznávání děti baví

K centru patří taktéž kinosál s 3D kinem. Zatím se v něm budou návštěvníkům promítat přírodovědné filmy, v srpnu však bude natočen zcela první 3D film zaměřený na Beskydy a právě ten má být od září v kinosálu k vidění.

Vybudování zážitkového centra přišlo na zhruba 17 miliónů korun, přičemž 85 procent uhradila evropská dotace, provozovat ho bude neziskové občanské sdružení infinity — progress z Mostů u Jablunkova.

Foto: Pavel Karban, Právo

Kromě dětí se v zážitkovém centru zabaví i rodiče.

Obec Dolní Lomná zprovoznění centra jednoznačně vítá. „Nejenom to obohatí místní cestovní ruch, ale vznikne také interaktivní ekologické centrum i informační středisko Chráněné krajinné oblasti, takže to bude něco výjimečného, co není široko daleko,“ poukázala starostka Dolní Lomné Renata Pavlinová s tím, že projekt navazuje i na Národní přírodní rezervaci Mionší, naučnou stezku, doprovodnou infrastrukturu. „Předpokládáme, že nám to pomůže také snížit nezaměstnanost v obci,“ doplnila starostka.

V letních měsících bude Zážitkové centrum Ursus podle Koppanové otevřeno každý den, v zimě má být veřejnosti k dispozici od úterý do neděle.

Reklama

Související témata:

Související články

Do Beskyd má turisty přilákat slevová karta

27. 3. 2015, 9:14

Ušetřit při sportování, kultuře, relaxačních aktivitách i ubytování v Beskydech a na Valašsku mohou držitelé karty Beskydy Card. Stejnojmenný projekt, který má...

Beskydské putování mezi kapkami deště

11. 6. 2015, 8:52

Domorodci mi sice opakovaně tvrdí, že se mýlím, že věc nemohu definovat na základě několika izolovaných náhod, ale já vím své. Beskydy jsou pro mě hory...

Výběr článků