Hlavní obsah
Opravené křídlo zámku Nebílovy, po dvoře se obvykle promenují pávi. Foto: Vratislav Konečný

Skvostem Plzeňska je památkáři zachráněný zámek Nebílovy

Když zastavíte před nebílovským zámkem, sotva byste uvěřili, že nádherné sídlo ve stylu vídeňského baroka mělo být strženo. Nebílovský zámek mohl potkat osud dalších, jejichž fotografie spatříte na panelech v podloubí nedaleko pokladny. Rozkradený a poničený objekt se podařilo památkářům zachránit za cenu obrovských investic, záchrana ale zdaleka není u konce.

Opravené křídlo zámku Nebílovy, po dvoře se obvykle promenují pávi. Foto: Vratislav Konečný
Skvostem Plzeňska je památkáři zachráněný zámek Nebílovy

Český venkov a vídeňské baroko se v nevelké obci na jižním Plzeňsku sešly jako dokonalí partneři. Pro hraběcí rod pánů ze Steinau ho postavil plzeňský stavitel a architekt Jakub Auguston v letech 1706 až 1719, projektantem byl zřejmě přední vídeňský stavitel Johann Lucas von Hildebrandt.

Taneční sál s malbami Antonína Tuvory z let 1789 až 1791

Foto: Vratislav Konečný

Na Tuvorovy výmalby se jezdí dívat i ze zahraničí

Nebílovy nechal postavit hrabě Adam Jindřich ze Steinau, významný válečník konce 17. století, na místě renesanční tvrze. Adam Jindřich se ale dokončení stavby nedožil. Panství zdědila jeho dcera Marie Terezie a prodala je Černínům.

V roce 1720 dostavěla Nebílovy Antonie Černínová z Chudenic, vše završil během oprav a rekonstrukce zámku v letech 1785 až 1789 Jan Vojtěch Černín. K zámku připojili okrasnou zahradu, obehnanou zdí s kapličkami. Zámek tehdy získal to nejhezčí - hlavní sál a kapli v zadní budově.

Zámecké interiéry

Foto: Vratislav Konečný

Překrásný Taneční sál vymaloval Antonín Tuvora v letech 1789 až 1791. Tuto památkovou „lahůdku“ se podařilo nádherně opravit, oprava trvala desítky let. Byla snesena a restaurována stropní omítka, aby ji památkáři šetrně vrátili na původní místo. Strop rozřezali na více než 600 dílů, musela být opravena i nosná dřevěná klenba.

Mistrovskou práci restaurátorů obdivují i návštěvníci ze zahraničí. Využívá se také jako koncertní síň, je velkým kontrastem k dalším, ještě neopraveným místnostem zadního traktu. Velký sál je přirovnáván k vídeňskému Schönbrunnu nebo zahradnímu pavilonu v Melku, které také Tuvora zdobil.

Dosud opravovaný zádní trakt, v němž se nachází i Taneční sál.

Foto: Vratislav Konečný

Výmalba představuje subtropickou krajinu se zvířaty a rostlinami. Součástí opravovaného traktu je i kaple svatého Antonína. V protilehlém křídle je výborná zámecká kavárna a prostor pro sezonní výstavy.

Chátrání začalo za vlastnictví šlechty

Dvojzámčí se dvěma podkovovitými trojkřídlými patrovými budovami s velkou hodinovou věží v přední části ilustruje, co se podařilo opravit a v jakém stavu byl nebílovský zámek před rekonstrukcí. Zadní trakt nebílovského zámku je smutným dokladem, kam až může zajít nekulturnost a lhostejnost. Po odchodu Černínů na zámek do Šťáhlav začaly Nebílovy chátrat. Mobiliář byl odvezen na jiné objekty.

Interiéry v nebílovském zámku

Foto: Vratislav Konečný

Posledními majiteli byla hrabata z Valdštejna-Vartenberka, příbuzní Černínů, těm byl zámek lhostejný, používali ho jako hospodářský objekt, nakonec sloužil i jako obilná sýpka.

V 19. století se zřítila obě spojovací křídla, postupně byly zlikvidovány další hospodářské budovy.

Ze zdevastovaného zámku je nádherný prohlídkový objekt.

Foto: Vratislav Konečný

Roky nezájmu

Areál byl v roce 1919 po vzniku republiky zabrán v rámci pozemkové republiky, o pět let později ho rozdělili mezi členy sadařského družstva a místní obyvatele.

Tehdy nebyl o památky žádný zájem, spíše se na ně nahlíželo jako na něco dědičně nedobrého. Velkou jízdárnu dokonce zbořili až v roce 1975, kdy již byl objekt ve správě Krajského střediska státní památkové péče a ochrany přírody v Plzni.

Pomalu, ale se vší parádou

S obnovou Nebílov se začalo po roce 1968 (o rok dříve získal zámek stát), v roce 1998 byl po desítkách let trvající rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti (objekt je ve správě Památkového ústavu v Plzni). Vzhledem k velmi špatnému stavu, z něhož se vycházelo, je tu ještě spousta práce, to znamená i vynaložených peněz. Tato investice se ale rozhodně vyplatí.

Letecký pohled na zámek

Foto: archiv NPÚ

V přední části zámku je prohlídkový okruh věnovaný životě šlechty, dějinám zámku. Hlavním motivem prohlídky jsou květiny, jejich motivy najdete na obrazech, grafikách, drobných předmětech.

Kam v okolí

Po návštěvě zámku můžete zavítat i na Naučnou stezku Nebílovy, zříceninu hradu Vlčtejn, zámek Kozel, ruinu hradu Lopata, zámek Blovice či navštívit hrad Radyni.

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků