Hlavní obsah
Na jihu Čech je voda vhodná ke koupání v lipenské přehradě v Černé v Pošumaví a v Lipně nad Vltavou. Foto: Jan Handrejch, Právo

Přírodní koupaliště mají čistou vodu, chladno bránilo množení sinic

Pokud se o slunečném víkendu chystáte k vodě, nemáte se čeho obávat. Podle měření hygieniků je voda v přírodních koupalištích v celé zemi většinou čistá. Nízké teploty a zatažená obloha v posledních dnech ke koupání nelákaly, ale právě chladno a méně slunečního svitu bránilo přemnožení škodlivých sinic. S nadcházejícím týdnem slibuje počasí 30 stupňů Celsia, tím by se kvalita vody mohla zhoršit.

Na jihu Čech je voda vhodná ke koupání v lipenské přehradě v Černé v Pošumaví a v Lipně nad Vltavou. Foto: Jan Handrejch, Právo
Přírodní koupaliště mají čistou vodu, chladno bránilo množení sinic

Pražané mohou bez obav vyrazit na koupaliště Šeberák v Kunraticích, koupaliště v Motole a rybník v Hostivaři, které dostaly od hygieniků nejlepší známku z pětibodové škály. Ke koupání je vhodný i rybník Džbán v Divoké Šárce, který dostal o stupeň horší hodnocení.

I všechna koupaliště ve středních Čechách nabídnou čistou vodu. Citlivým jedincům sice hygienici před týdnem nedoporučovali koupání na Orlíku v Podskalí na Příbramsku, ale rozbor vzorků ze čtvrtka byl v pořádku. Také voda v Popovicích na Berounsku či u lesní pláže Komárovského rybníka na Mladoboleslavsku nikomu neublíží.

V Plzeňském kraji si drží výborné podmínky přehrada Hracholusky a podle hygieniků by voda měla ještě minimálně dva týdny vydržet čistá. Stejně je na tom Velký Bolevecký rybník, kde plavci dohlédnou až na dno. O něco horší je už tradičně situace na Butově, kde je průhlednost jen přes metr.

Na jihu Čech je voda vhodná ke koupání v lipenské přehradě v Černé v Pošumaví a v Lipně nad Vltavou. Dobré podmínky jsou i na Radavě u Orlíku nad Vltavou, v Podolsku na Orlíku a Horní Plané. Mírně zhoršenou vodu mají rybníky Hejtman a Staňkovský u Chlumu u Třeboně. Nejméně kvalitní voda je na Vojníkově u orlické nádrže, která představuje zdravotní riziko.

Odběry v Karlovarském kraji ukazují bezvadnou kvalitu vody na koupališti Michal, rybníku Tajch v Šindelové, Velké Anně u Nového Sedla i na Jesenici, s výjimkou Podhoří, kde je voda mírně znečištěna. Dobrou vodu má přehrada Skalka u Chebu nebo Rolava. Velký Rybník na Karlovarsku už vykazuje zhoršenou jakost vody, trojku na pětistupňové škále.

V Ústeckém kraji hlásí velmi čistou vodu koupaliště na Teplicku, Mostecku a Chomutovsku. V nádrži Barbora mezi Teplicemi a Duchcovem je vidět 4,5 metru pod hladinu. Měřeními prošla výborně i Matylda a Benedikt u Mostu, Kamencové jezero u Chomutova a Nechranická přehrada. Koupaliště ve Varvažově má sníženou průhlednost, ale voda je i tak vhodná ke koupání.

V Libereckém kraji je zhoršená kvalita vody kvůli sinicím jen v Máchově jezeře. Na ostatních přírodních koupalištích v regionu je v pořádku. Koupat se lidé mohou bez obav v přírodních koupalištích v Královéhradeckém kraji, ve Dvoře Králové nad Labem, Včelném u Rychnova nad Kněžnou, Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku nebo ve vodní nádrži Rozkoš.

Hygienici zatím nezaznamenali vážnější zhoršení kvality vody ani v Pardubickém kraji. Výjimkou je rybník Rosnička na Svitavsku, kde se vyskytuje fytoplankton, což je tam ale obvyklý a trvalý jev.

Také na Moravě jsou přírodní koupaliště vesměs čistá. Kvalitní voda je v přírodních jezerech Poděbrady u Olomouce. Na Vysočině si budou lidé moci zaplavat na koupališti v Bystřici nad Pernštejnem, v Humpolci či třebíčské Polance. Z 16 kontrolovaných rekreačních rybníků Vysočiny měly zhoršenou kvalitu čtyři. Sinice byly zjištěny v Kachličce na Havlíčkobrodsku.

V Jihomoravském kraji je voda na nejvyšším stupni kvality ve všech nádržích, kromě Palavy a rybníka Olšovce na Blanensku. I tam se ale mohou lidé koupat.

V Moravskoslezském kraji se v některých nádržích, jako Brušperk, Olešná, Kacabaja či Údolí mladých, objevují zelené řasy, které však nepředstavují zdravotní riziko. Jinak je voda kvalitní.

Na Zlínsku je mírně zhoršená kvalita jen na Pahrbku v Napajedlech, ale přesto je voda stále vhodná ke koupání. Luhačovická přehrada se po těžbě sedimentů teprve napouští a není jisté, zda bude do letní sezóny plná.

Sinice se díky chladnějšímu počasí vyskytují ojediněle. Tyto bakterie způsobují alergie, vyrážky, zarudnutí očí i záněty spojivek. Pokud se lidé vody napijí, mohou mít střevní problémy. Nebezpečí hrozí především dětem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků